Yaz Sıcaklarında Cilt Bakımında Dikkat Etmeniz Gerekenler

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Yazın deniz, kum, güneş ve aşırı sıcaklar derken cildimiz biz fark etmesek de çok yıpranıyor. Özellikle güneş ve sıcak havanın sebep olduğu terlemeyle ciltteki lekeler artıyor, cildin dengesi bozuluyor. Yanlış ürünlerin kullanılması akneye davetiye çıkarıyor. Bu yüzden yazın, kış mevsiminde uyguladığımız cilt bakım alışkanlıklarımızı gözden geçirmeli ve bazı değişiklikler yapmalıyız. Gelin yaz sıcaklarında cilt bakımı konusunda dikkat etmeniz gerekenlere birlikte göz atalım…

1. Kullandığınız temel cilt bakım ürünlerini değiştirin

Yaz geldiğinde nasıl kışlık kıyafetler yerine yazlık kıyafetler giyiyorsak cildimizde de aynı değişikliği yapmamız gerekiyor. Örneğin kuru bir cildiniz varsa ya da havası kuru bir yerde yaşıyorsanız muhtemelen kışın oldukça yoğun nemlendiriciler kullandınız. Ama yazın nemlendiricinizin biraz daha hafif ve su bazlı olmasına özen gösterebilirsiniz. Yine yağlı ve yoğun makyaj temizleyiciler yerine köpük temizleyiciler tercih edebilirsiniz.

2. Cilt bakımı yaptırmadan önce cildinize zaman verin

Uzmanlar cildinizin çok ciddi bir problemi yoksa kışın da cildinizi hırpalayacak ağır cilt bakımı yaptırmanın cildi tembelleştirebileceğini söylüyor. Yani cildiniz dışarıdan müdahale ile düzelmeye alıştığında sürekli cilt bakımına ihtiyaç duyuyor. Bu yüzden cilt bakımınızın yaz-kış uygulanabilir olması oldukça önemli. Bunun dışında yaz geldiğinde cildinizin yeni havaya alışmasına izin verin. Eğer birkaç hafta geçmesine rağmen cildinizle ilgili sorun yaşıyorsanız ve sorun artarak devam ediyorsa o zaman cilt bakımı yöntemine başvurun.

3. Yazın cildiniz için yapacağınız en iyi şey elbette güneşten korunma

Yazın cildimizi en çok etkileyen şey güneş ışınları. Üstelik cildimizi korumadığımız takdirde güneş ışınlarının kalıcı hasarlar vermesi mümkün. Güneşlenmeseniz de dışarı çıkmadan önce mutlaka en az SPF 30 korumalı bir güneş kremi kullanmalısınız. Bu hem cildinizin yaşlanmasını yavaşlatmaya yardımcı olur hem cilt sağlığınızı korur hem de güneş lekelerinin oluşmasını engeller.

4. Cildinizin yanmasına asla izin vermeyin

Güneşe maruz kalmanın yanı sıra cildin güneşe uzun süre maruz kalması çeşitli yanıklara sebep olabilir. Bu da ciltte ciddi hasarlar bırakır. Bu yüzden şapka, güneş gözlüğü gibi aksesuarları yanınızdan eksik etmeyin. Cildinizin yanmasına izin vermeyin.

5. Cilt bakımında temel hijyen oldukça önemli

Yazın sıcak havanın da etkisiyle bakterilerin çoğalması ve oluşması çok daha kolay. Bu nedenle öncelikle gün içinde terldikten sonra cildinize yapışan toz vb. maddelerden kurtulmak için gün sonunda mutlaka bir temizleyici kullanarak cildinizi temizleyin, güneş kremi ve biriken kirlerden arındırın. Rutininizde tonik adımını atlamamaya özen gösterin. Ellerinizi kurulamak için kullandığınız havluyu asla yüzünüzü kurulamak için kullanmayın. Yüz havlunuzu mümkünse her gün değiştirin.

6. Daha hafif yiyecekler tüketin

Yazın yenen ağır, yağlı ve şekerli yiyecekler hem cildimizde yağlanmaya sebep olur hem de cildimizi çok daha hassas ve hasara açık hale getirir. Bu yüzden dışarıdan yaptığımız bakım kadar yediklerimiz de cilt sağlımızı etkiliyor. Bir diğer önemli nokta ise elbette bol bol su içmek. Cildin nem oranının belirlenmesinde su büyük rol oynuyor.

7. Makyaj rutininizi değiştirin

Kışın ağır makyaj malzemeleri kullanmak mümkün olsa da yazın bu bir işkenceye dönüşebiliyor. Bu yüzden yazın çok daha hafif ürünler kullanmak, özellikle fondöten, BB krem gibi cilt ürünlerinde güneş korumalı ve ince yapılı olanları tercih etmek oldukça etkili olacaktır.

8. Göz çevresi bakımına ayrıca özen gösterin

Göz çevresi cildin diğer kısımlarına göre çok daha hassas ve ince yapılıdır. Bu yüzden göz çevresinde yaz sıcaklarına uygun bir nemlendirici kullanmak çok etkili olabilir. Ya da güneş koruyucu özellikli bir göz çevresi kremi de tercih edebilirsiniz. Güneş gözlüğü takmayı ise ihmal etmeyin.

casibom - grandpashabet giriş - oran.net -