Baş Ağrısı için Doğal Yağlar

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Neden başım ağrıyor sorusunun arkasında yatan pek çok farklı sebep olabilir. Baş ağrısı ne sıklıkta ve sebebi ne olursa olsun zaman zaman baş ağrısını geçirmek için doğal yağlardan destek alınabilir. İşte, baş ağrısı için doğal yağlar…

Hemen her gün yaşayabildiğimiz kronik baş ağrısı kadınların ve erkeklerin ortak sorunu. Neden başım ağrıyor sorusunun arkasında yatan pek çok farklı sebep olabilir. Bununla birlikte baş ağrısının ortaya çıkma şekli, ağrının miktarı gibi farklı baş ağrısı türleri de bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre dünyanın %50’si bir çeşit baş ağrısından muzdarip.

Peki günlük kronik baş ağrısı nedir?

Eğer bir ay içinde on beş günden daha fazla ağrı yaşanıyorsa bu, kornik günlük baş ağrısı olarak tanımlanmaktadır. Yarattığı rahatsızlık ve verdiği acı dışında kişinin günlük hayatını devam ettiremez hale dahi getirebilir.

Baş ağrısı çeken milyonlarca kişiden biriyseniz, muhtemelen kişinin fiziksel, duygusal ve mali açıdan hayatını ne kadar olumsuz etkileyebileceğini de bilirsiniz. Ayrıca tekrarlanan baş ağrısı ve bir sonraki ne zaman vuracağı konusundaki endişe ve korku, kariyerinizde, ilişkilerinizde ve sosyal yaşamınızda sorunlara neden olabilir.

Baş ağrısının nasıl geçeceği konusunu araştırırken önce neden baş ağrısı çekiyorum sorusuna cevap bulmak gerekiyor. Bu konuda, düşük kan şekeri, stres, alerji, yorgunluk, hormonlar, alkol, beslenme yetersizlikleri veya zayıf duruş v.b. pek çok seçenek olduğunu da bilmeniz gerekiyor.

Baş ağrısı ne sıklıkta ve sebebi ne olursa olsun zaman zaman baş ağrısını geçirmek için doğal yağlardan destek alınabilir. Kuşkusuz ağrı kesiciler hemen herkesin ilk akla gelen seçenek olsa da karaciğer ve böbrekler için uzun vadeli etkileri olumsuz olabilir. Dahası doktor tarafından hastalığa çözüm olarak önerilen durumlar dışında kafamıza göre ilaçlara başvurmak asla önerilmemektedir.

Baş Ağrısı için Doğal Yağlar

Doğal yağlar, enflamasyon, şişme, ağrı ve kas spazmlarını azaltmada harikalar yaratabilirler. Pek çok kişi için sakinleştirici etkiler sunar ve beyine kan akışını geliştirir.

Baş ağrınızı tedavi etmek için mükemmel esans yağı veya uçucu yağ karışımını seçmeden önce, kokuların çok kişisel bir şey olduğunu unutmayın. Etkili olabilecek çok çeşitli uçucu yağlar vardır, bu nedenle önce biraz deneme yapmanız gerekebilir.

Örneğin, bir dokuya bir damla ekleyebilir ve önce bir koku çıkarabilir, onunla ilgili bir sorununuz yoksa, devam edebilirsiniz. Doğrudan cildinizde kullanmayı planlıyorsanız, önce badem veya zeytin yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltin ve cildin daha geniş bir alanına uygulamadan önce küçük bir alanda hızlı bir test uygulayın.

UYARI : Bazı uçucu yağlar gebe, emziren kadınlar veya yaşlılar için uygun değildir ve bazı uçucu yağlar kişilerin kullandığı ilaçlara ve sağlık koşullarına yan etkide bulunabilir. Güzelliğe pek çok faydası olan doğal bir ürün olsalar da ilk defa kullanacağınız hemen her ürünü öncelikle test etmelisiniz.

Düzenli kullandığınız ilaçlarınız, belirli bir rahatsızlığınız varsa hamilelik veya emzirme dönemindeyseniz, ayrıca alerjen tepkiler veren bir bünyeniz, cildiniz varsa doktorunuza danışmadan asla kullanmamalısınız. Unutmamalısınız ki doğal dahi olsalar kişiden kişiye değişen sonuçları olabilir. Tereddüt ettiğiniz her noktada bir uzmana danışmalısınız. Sitenin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Bu sitede verilen bilgiler bilimsel referans olarak gösterilemez.

Baş ağrısını geçirmek için kullanılabilecek en iyi uçucu yağlardan bazıları;

Nane, verdiği ferahlık hissi ile bilinir ve topik olarak uygulandığında alın bölgesindeki kas kasılmalarını önleme ve kan akışını sağlama becerisinin yanı sıra sakinleştirici bir etki de sunar. Eski Japon ve Çin tıbbında tarihsel olarak kaydedilmiş kullanımlara sahip, tıbbi amaçla kullanılan en eski otlardan biridir.
Nane esansiyel yağı oldukça etkili bir doğal ağrı kesici ve bir de kas gevşetici olduğundan, gerginlik sonucu ortaya çıkan baş ağrısını rahatlatmak için özellikle iyi gelir.

Nane Yağı

Nane canlandırıcı etkisi olan koku olduğundan, uykuyu etkileyebileceğinden yatmadan hemen önce kullanmaktan kaçının. Bunun dışında baş ağrısı hissettiğinizde ilk gidilecek öğeniz olabilir.

Yapmanız gereken badem, hindistanceviz, zeytinyağı veya jojoba yağı gibi bir taşıyıcı yağı içine birkaç damla %100 saf nane yağını (bu Bitki Terapisi Nane Sıvı Yağı gibi) ekleyip karıştırdıktan sonra, şakalarınıza, alnınıza ve boynunuzun arkasına parmak uçlarınızla masaj yaparak uygulayabilirsiniz.