Yaza Cildiniz Ne Derecede Hazır?

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Cildimiz, kış mevsimin tüm olumsuzluklarından en çok etkilenen bölgemizdir. Yaşanan en büyük sorunlar da cilt kuruluğu, soğuğa ve kuruluğa bağlı çatlaklardır. Artık havalar ısınıyor, havaların ısınmasıyla birlikte cildinizi de yaza hazırlamanın, canlandırmanın ve yenilemenin vakti geldi.

Cildinizi yenileyerek, cilt hastalıklarından, cilt kanserlerinden ve birçok cilt sorununda da korunmuş olursunuz. Aynı zamanda cildimiz mevsim değişikliklerden de çok fazla etkilenir. Bu yüzden cildi doğru yöntemlerle korumak oldukça önemli. Cildi korumak ve yaza hazırlamak için bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Örneğin; beslenmeden uyku düzenine, sıvı tüketimine, cilt temizliğinden cilt maskelerine kadar dikkat edilmesi gereken kurallar var.

Bugünkü yazımızda sizler için cildi yaza hazırlamanın yöntemlerine yer verdik. İşte sizlere yaz için uygulayabileceğiniz cilt bakım önerileri!

1) Su Tüketimi

İlk olarak kış aylarının etkilerini cildimizden silmemz gerek. Soğuk demek, cilt kuruluğu demek. Bu da demek oluyor ki cildin nem eksikliğini gidermek gerek. Nasıl mı? Tabii ki su ile eğer su içmiyorsanız, cildinizi ne kadar nemlendirirseniz nemlendirin hiçbir işe yaramaz. Hasta bir cildi ilk olarak içten beslemek gerek.

Bol bol su içerek cildin nem ihtiyacına içeriden takviye yapmanız gerekiyor. Günde en az 2 litre su içmeye özen gösterin. Daha sonra nemlendiriciler kullanabilirsiniz. Su demişken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise alacağınız cilt bakım ürünlerinin su bazlı olmasıdır. Temizleme ve nemlendirme işlemlerinizi bu dönemde su bazlı ürünlerle yapın.

2) Cildinizi Düzenli Olarak Temizleyin

Gün içerisinde hemen hemen çoğu kadın makyaj yapar. Haliyle bu da cilt için çok sağlıklı bir işlem değil. Gün içersinde cildimiz, hem kimyasal makyaj ürünlerine, hem de ortamın ve kirli havanın etkilerine maruz kalıyor. Saatlerce nefes alamıyor cildimiz, tıpkı nefessiz kalan bir insanın ölmesi gibi yavaş yavaş ölüyor aslında!

Bunun üzerine bir de makyajı ve cildimizi düzenli temizlemezsek cildimizin matlığından, cilt sorunlarımızdan şikayet etmemiz gerek. Bu sorunlarla karşılaşmamamız için makyaj yapmamış olsak dahi cildimizi temizlemeliyiz. Nasıl mı? Güvendiğiniz sağlıklı cilt temizleme ürünleriyle, evde kendi bulduğunuz doğal yöntemlerle, cilt için uygun zeytinyağı içeren sabunlarla cilt, kirden arınmalıdır. Sabun kullanırken cildi kurutacak tarzda olanlardan kaçınmalısınız.

Cildinizi temizledikten sonra mutlaka tonik kullanmalısınız. Doğal olsun isterseniz gül suyu, maden suyu bunun için çok etkili bir yöntem olacaktır. Cilt bakım ürünleri alırken yaşınıza göre ürünler almayı ihmal etmeyin.

3) Yaz Aylarında Güneşe Dikkat!

Güneşin zararlı etkileri ve cildinizde oluşacak lekelere karşı mutlaka tedbirler almalısınız. Güneşin çok yoğun olduğu saatlerde güneşe çıkmamaya özen gösterin. En önemlisi dışarı akşam da çıksanız mutlaka güneş kremi sürmeye dikkat edin.

Toplumda güneş kremi kullanımı sadece yaz aylarında özellikle de denize giderken yapılmakta, ancak bu doğru bir yöntem değil. Çünkü güneş kremini yaz-kış ayırt etmeden her gün uygulamanız tavsiye edilir.

4) Beslenmenize Dikkat!

Cildi yaza hazırlamadaki en önemli bir diğer konu ise doğru beslenmektir. Yazın havalar zaten sıcak oluyor. Bunun üzerine bir de ağır ve yağlı yiyecekler tüketerek hem bedeninize hem de cildinize eziyet etmeyin.

Hafif, su içeriği fazla olan mevye ve sebzeler tüketmeye çalışın. Alkol ve kafein içeren ürünler tüketmemeye özen gösterin. Çok tüketiyorsunuz eğer azaltmaya çalışın. Çünkü bu içecekler cildinizin kurumasına ve çatlamasına neden olur. Eğer kullanıyorsanız azalttığınızda emin olun etkisini hissedeceksiniz.

5) Uyku Düzenine Dikkat Edin

Uyku düzeni çok dikkat etmeniz gereken bir konu bayanlar! En az 7 saat uyumanız gerekiyor. Tabii uyku saatlerinin de önemi büyük sabaha karşı yatıp, 7 saat uyumak çok da etkili değil maalesef.

6) Saç ve Tırnak Bakımınızı İhmal Etmeyin

Saçlar yazın sıcaktan, tuzlu sudan ve şampuan gibi kimyasallara maruz kaldığından dolayı çok fazla yıpranır ve deforme olur. Yaz saç bakımına daha fazla özen göstermemiz gerekiyor. O sebeple saçlara çok fazla ısı gerektiren işlemleri çok sık yapmamaya özen gösterin. Saçları tuzdan, klordan korumak gerek. Sözlerimizi yabana atmayın!

Kış mevsiminden tırnaklarımız da cildimiz kadar etkilenir. Soğuktan ve nemsiz nemsizlikten tırnaklar kurur ve kırılır. Tırnakların kuruyup kırılmaması için fazla su, sabun ve kimyasal deterjanlardan kaçınmak gerek. Kullanmadan olmuyor bunun farkındayız ama ağır içerikli olanlardan kaçınmaya çalışın. Bu sadece tırnaklarınız için değil, kendi sağlığınız ve çevre sağlığı için de dikkat edilmesi gereken önemli bir konu.