Sıcaklarda Cildinizi Korumanın 5 Yolu

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Yaz ayları; kışın rehavetinden çıkılan; insanın kendini dışarılara attığı zamanlardır. Deyim yerindeyse özgürleşmede şaha çıkılır. Açık havada yürüyüşler, beachler, havuz ya da deniz keyifleri yaz zamanlarının ve sıcak günlerin olmazsa olmazıdır. Açık hava elbette ki insan vücudu için son derece yararlı bir etkidir ancak terazinin bir de diğer yönü vardır ki bu havalarda cildin korunmasıdır. Cilt; güneşten, denizin tuzundan, havuzun klorundan etkilenme sürecine girer. Eğer bu duruma dikkat edilmezse ciltte sorunlar başlar. Yaz aylarında cildi en etkileyen şey güneş ışınlarıdır.

Bioderma Sebium Nasıl Kullanılır?

Güneş Işınlarından Korunma

Cildin Nemli Tutulması

Günlük Su Tüketiminin Arttırılması

Havuz ve Deniz Suyu

Doğru Beslenmek

Güneş Işınlarından Korunma

Sıcaklarda cildin en büyük düşmanı zararlı olan güneş ışınlarıdır. Güneş ışınlarından insanın kendisini ve cildini koruması için dışarı çıkarken mutlaka koruyucu krem sürmesi ve dışarıda olduğu saat dilimlerinin güneşin en etkili olduğu öğle saatleri olmamasıdır. Güneş ışınlarının cilde en olumsuz etkisi deri kanseri riskidir. Çok fazla güneşlenen kişiler için güneş etkileri ileri ki dönemlerde sorun yaratır. Hele hele beyaz tenlilerin ve çocukların güneşten çok daha fazla etkilendiği unutulmamalıdır. Yüksek faktörlü güneş kremleri günün her saatinde kullanılabilir.

Yaz ayları dolayısıyla sıcak havalarda cildi ağır makyajlar yapılmamalıdır. Ağır makyajla cildin hava alması engellenir. Özellikle fondöten kullanımı cildin nefes almasını engeller illaki kullanılması gerekiyorsa su bazlı olanlar tercih edilmelidir. Alkol sıcak havalarda cildin baş düşmanıdır. Nem kaybına neden olur. Sıcak havalarla temastan önce cildin temizliğinden bakımına kadar her şey yapılmalıdır. Yüz bakımı cildin olumsuz etkilenmesini engelleyecektir. Güneş ışınları ciltte lekelere sebep olur ve bu durum önlenmezse ya da korunmaya alınmazsa bu lekeler kalıcı hale dönüşür. Cilt koruyucularla koruma altına alınmak zorundadır.

Cildin Nemli Tutulması

Yaz aylarında cilt çok fazla kurur. Bu nedenle nemlendirici sürülmelidir. Her cildin türü farklı olduğundan; buna göre kaybolan nemi yeniden kazanmak için nem bazlı kremler tercih edilmelidir. Yaz ayları sıcak duş alınmamalıdır, bu da cildi kurutan, nemini alan durumlardır. Cilde güneş etkilerinin zarar vermesini engellemek için cildin nemlendirilmesi en önemli noktadır. Güneşlenmek, bronzlaşmak güzeldir ancak bunun uygun saatlerde olması cilt sağlığı için gerekli olandır. Güneşin dik geldiği saatler güneşlenmeden uzak durulması gereken saatlerdir. Güneş kremi yinelenmeleri 2 saatte bir yapılmalıdır ki, cildin nemini korumak mümkün olacaktır. Şapka, gözlük gibi kullanımlar mutlaka olmalıdır. Yaz ayları ve sıcak havalar cildin çok daha yağlı olmasına neden olur.

Günlük Su Tüketiminin Arttırılması

Su içmek vücut için son derece gereklidir. Bu gereklilik özellikle sıcak havalarda çok daha fazla olur. Terlemekle birlikte vücuttaki su seviyesinin düşmesi ve yerine konmaması halinde cilt kurumaya başlar. Cildin sıcak havalarda etkilenmesini önlemede cildin neminin korunmasının ne kadar önemli olduğu anlaşıldığına göre; önemli olan her detayı ihmal etmeden uygulamak kalmaktadır. Cilt bakım rutininin yapılması, koruyucu kremler sürünmesi, yağsız nemlendiriciler tercih edilmesi listenin başında gelir. Yine sıcak havalarda ağır makyaj yapmak da cildi rahatsız eden bir faktördür. Mümkün olduğunca hafif makyaj tercih edilmelidir. Toz makyaj ürünleri kullanmak ta cildi olumsuz etkiler. Cilt terler ve bu ürünlerle terleme çok daha artar. Bunun yerine kremsi ürünler kullanılmalıdır.

Havuz ve Deniz Suyu

Yaz ayları ve sıcak havalar; deniz ve havuz zamanlarıdır. Havuz suyu deniz suyuna göre çok daha olumsuz etki gösterir, deniz suyunun olumsuzluğu çıktıktan sonra durulanmadan güneş altına yatılmasından kaynaklanır. Bu cildi kurutur ve cilt lekelenmeleri başlar. Yaz aylarında ve sıcak havalarda cildin yanlış uygulamalara ve bakımların yapılmaması haline verdiği tepki aknelerdir. Artan yağ üretimi ve tahrişlerle akne problemleri sıklaşır.

Akneden uzak kalmanın en dikkat çekici tedbiri, güneşten ve ağır makyajdan kaçınmaktır. Sıcak hava cildi kurutmak için elinden geleni yapar. Vücudun aslında baştan aşağıya bakım yapılması bu açıdan önemlidir. Vücut cilt kuruluklarının ve yıpranmaların önüne geçer. Serin bir duş cilde her şekilde iyi gelir, yenilenmeyi sağlar. Yıkanma suyunun yaz aylarında sıcak suyla olmaması iyi bir çözüm olacaktır.

Doğru Beslenmek

Sağlıklı bir cilt için önemli olan bir diğer faktör doğru ve sağlıklı beslenmektir. Sıcak aylarda da cildin olumsuz etkilenmemesi için korumak amaçlı besinlerden fayda görülmelidir. Yeşil sebzeler, meyveler cildi koruyucu özelliktedir. Özellikle brokoli ve ıspanak cildin elastikiyetini korur, yeni hücre üretimini sağlar. Cilt kuruluğu azalır. Kuruyemişlerden ceviz ve fındık tüketimi de cildi korur. Beslenmeye ve su içimine dikkat etmekle cilt korunur.

Cildin temiz tutulması, bakımlı olmak, tedbiri elden bırakmamakla birlikte cilt korunacaktır. Önemli olan her küçük detayın bile uygulanmasında dikkatliliktir. Cildin bu öneme ihtiyacı büyüktür.