Nar Maskesi Tarifleri ve Cilde Faydaları

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Sonbahar kapıya dayandığı andan itibaren özellikle de hastalıklara karşı korunmada bir numaralı yardımcılarımızdan biridir, nar. Zengin içeriği sebebiyle diş etlerine de iyi gelen nar ve nar suyu, tüm bu sağlık faydalarının yanında cilt için de harikalar yaratmaktadır. Üstelik paylaşacağım yapımı kolay nar maskesi tarifleri ile narın cilde faydalarından yararlanmanız da mümkün.

Peki, narın cilde faydaları neler?

Nar, ölü deri hücrelerinden kurtulmak için etkili bir peeling ürünü olarak kullanılabilmektedir. Nar içinde bulunan antioksidanlar sadece serbest radikalleri yok etmekle kalmaz, aynı zamanda yaşlanma karşıtı özelliklere sahiptirler. Öyleyse hazırlanacak nar maskesi sayesinde istenmeyen kırışıklıklara, yaş lekelerine ve ince çizgilere elveda diyebilirsiniz. , K, B ve C gibi temel vitaminler ve çeşitli minerallerle birlikte cilt hücrelerini gençleştirir ve geriye temiz, parlak bir cilt bırakır.

Nar, en çok yağlı ve karma cilt türlerine iyi gelir. Anti-inflamatuar özellikleri, cildin hızlı iyileşmesini kolaylaştırır ve etkin cilt onarımına yardımcı olur. Bu mükemmel meyve, sivilceleri ve hiper-pigmentasyonu engellerken, cildin kollajen üretimini arttırır.

İşte kusursuz bir cilde sahip olmanıza yardımcı olabilecek birkaç narlı yüz maskesi tarifini sizin için derledik. Her tarif blendır yardımıyla macun kıvamına getirilmiş nar tanelerini içermektedir.

Nar Maskesi Tarifleri

1. Limon ve Narlı Yüz Maskesi :

Bu yüz maskesinin içerisinde güçlü bir antioksidan olan C vitamini bulunmaktadır. Bu maske, cildinizi tazelemekte ve aynı zamanda istenmeyen güneş yanığı ve kötü bronzluk ile mücadelede yardımcı olmaktadır.

Maskeyi hazırlamak için, taze hazırlanmış nar suyuna (blendırda çekirdekleriyle birlikte hamur da elde edebilirsiniz) birkaç damla taze sıkılmış limon suyu ekleyin. Tahta bir kaşık ile iyice karıştırın ve pamuk yardımıyla yüzünüze ve boynunuza (cildin temiz olması önemli) uygulayın. Yaklaşık 30 dakika bekletin ve sonra soğuk suyla durulayın.

Cildin ihtiyacına göre kullanılacak yüz serumları da, cilt sorunlarından kurtulup daha pürüzsüz cilt elde etmeye yardımcı olur.

2. Nar ve Yeşil Çaylı Yüz Maskesi :

Yeşil çay ve nar, zengin antioksidan kaynakları olarak bilinmektedir. Bu nedenle bu yüz maskesi cildin gençleşmesine yardımcı olma özelliği taşımaktadır. Ayrıca cilt tonunu da geliştirir ve aydınlatır.

Taze hazırlanmış nar hamuruna veya suyuna bir çorba kaşığı yoğurt ilave edin. İyice karıştırın ve taze olarak hazırlanmış 1 çay kaşığı yeşil çay ekleyin. Ardından antibakteriyel ve antifungal özelliklerinin tadını çıkarmak için bir çorba kaşığı bal ekleyin. Yüz ve boyun bölgenize uygulayın ve yaklaşık 30 dakika bekletin. 30 dakika sonra durulayın ve parlak bir cilt elde edin.

3- Nar ve Ballı Yüz Maskesi :

Bal ve nar kusursuz, sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olmanızı sağlayacak mükemmel doğal malzemelerdir. Cildinizin ışıl ışıl parladığını fark edeceksiniz.

Bu yüz maskesini hazırlamak için nar hamuru alıp üzerine bir çorba kaşığı bal ilave edin. İyice karıştırın ve ardından temiz yüzünüze ve boynunuza uygulayın. 30 dakika boyunca bekleyin ve soğuk suyla durulayın. Bu yüz maskesini haftada 2-3 defa uygulayabilirsiniz.

4- Nar ve Kakaolu Yüz Maskesi :

Antioksidanlar açısından zengin iki bileşen kullandığınızda cildiniz otomatik olarak genç ve daha güzel görünecektir. Bu maske, evde hazırlamak için en basit yüz maskelerinden biridir.

Taze nar hamuruna biraz kakao tozu ilave edin ve iyice karıştırın. Yüzünüze ve boynunuza uygulayın. Yaklaşık 20-25 dakika bekleyin ve daha sonra maskeyi durulamak için soğuk su kullanın.

5. Nar ve Yoğurt Yüz Maskesi :

Bronzlaşmayı gidermek ve mat, yorgun cildi canlandırmak için bu yüz maskesini kullanabilirsiniz.

Maskeyi yapmak için, taze hazırlanmış nar hamuruna/suyuna bir çorba kaşığı yoğurt ilave edin. İyice karıştırın. Yüzünüzün ve boynunuzun her yerine uygulayın. Yaklaşık 20-25 dakika bekledikten sonra soğuk durulamaya bırakın.