Sivilce İzlerini Makyaj ile Kapama İpuçları

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Sivilcelerin sebep olduğu leke-izler özellikle de girintili-çıkıntılı görünüm olarak çok rahatsız edicidir. Belirli bir iyileşme süreçleri olsa da bu süreçte bu leke ve izleri kapamak isteyebilirsiniz. Her leke veya ize uygulanacak kapama yöntemi değişiklik gösterecektir. Sivilce İzlerini-Lekelerini Makyaj ile Kapama İpuçları…

İzlerin ne kadar sinir bozucu olduğunu iyi bilirim. Pek çoğu aslında zaman geçtikçe kaybolur ancak o zaman bir türlü geçmek bilmez! Bu durum aslında başta sivilce izleri olmak üzere izlerin rahatsız edici derecede kalıcıymış gibi (içlerinde kalıcı olanlar da elbette olabilir!) gelmesine sebep olur. Hangisi olursa olsun sonuçta izleri nasıl kapatabiliriz bilmemiz gerekiyor. Öncelikle bilinmesi gereken her izin yapısı, rengi, düz olup olmaması gibi pek çok farklı özelliği vardır. Bu yüzden de her ize uygulanacak makyaj ile kapama yöntemi değişiklik gösterebilecek, birine uyguladığınız, diğerinde çalışmayacaktır.

Sadece artık rengi koyulaşmaya başlamış sivilce izleri değil, acılı, kızarmış ve hatta şişmiş sivilceleri kapamanın gerekeceği durumlar olacaktır. Bunlardan yola çıkarak sivilce ve sivilce izlerini makyaj ile kapama ipuçlarını adım adım paylaşmaya çalışacağım.

Sivilce İzlerini Makyaj ile Kapama İpuçları

Cilt lekeleri altında yatan en önemli sebep sivilce/akne dir. Sivilce / akneden kısa vadede kurtulmak için yaptığımız sivilceyi patlatma işlemi uzun vadede cilde çok zarar veren, cilt lekelerinin oluşmasına neden olan en önemli sebeptir. Peki sivilce/akne nedir, neden oluşur? Sivilceler sıkılırsa, patlatılırsa ne olur? En önemlisi sivilce ve akne nasıl geçer? Bu yüzden yazının kalanına geçmeden önce akneler ile ilgili tüm bilmeniz gerekenler–> sivilce-akne nedir nasıl geçer?

İzin çeşidi

Yazının başında da belirttiğim gibi her ize, yaraya uygulanacak kapama işlemleri farklılık gösterecektir. Bu yüzden önce bu izleri biraz ayrıştıralım.

Düz, soluk yara izleri çoğunlukla yaraların, sivilcelerin iyileşmesinin sonucudur. Sivilce yara izi ile birlikte ciddi bir pigmentasyon (kırmızı veya kahverengi lekeler) söz konusu olur ve eğer ciddi sivilceye maruz kaldıysanız, izlere şişlik ve çöküklük gibi 3 boyutlu görünümlerle de karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bazı durumlarda, izler iyileşirken şiş bir görüntüsü de olu ki bunlar keloid ve hipertrofik izler olarak bilinir. Her ikisi de vücudunuz iyileşme sürecinde çok fazla kollajen ürettiğinde ortaya çıkar. Ancak keloid yara izleri genellikle daha büyüktür ve daha zahmetlidir. Bu yüzden de sadece rengi ile farklılaşan iz ile girintili-çıkıntılı görünümü olan izi örtmeye çalışırken farklı bir yaklaşım benimsemelisiniz.

Bu girintiler, normal cilt tonundan daha açık veya daha koyu olma eğilimindedirler, aynı zamanda yüzey olarak daha pürüzsüz-kaygan olma eğilimi gösterirler.

Akne izleri genellikle daha koyu renktedir. Kapama yaparken amaç, izin rengini cildin geri kalanına uyacak şekilde nötralize etmek ve daha sonra kalıcılığından emin olmak için bölgeyi toz ürünlerle desteklemek