Evde Doğal Yollarla Cilt Beyazlatma Yöntemleri

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Ciltlerimiz çeşitli nedenlerden ötürü deformasyona uğrayabilir. Koyulaşabilir ya da lekeler çıkabilir. Hemen hemen herkes bu durumdan rahatsızdır. Kimyasal ilaçlarla ten rengini açmak mümkünken evde kendi yapabileceğimiz birkaç maskeyle de aynı sonucu elde edebiliriz. Kimyasal yerine doğal ürünleri kullanmak tabi ki daha sağlıklıdır.

Evde doğal yollardan cilt beyazlatma ile ilgili aşağıda bir çok farklı yöntem verilmiştir. Bu yöntemler ciltlerin tipine göre farklılık gösterebilir, bu sebeple farklı yöntemleri sırasıyla deneyebilirsiniz.

En Doğal Cilt Beyazlatma Yöntemleri

Ciltte meydana gelen bu kararma ve lekelerin sebepleri genellikle yoğun kafein tüketmek, sigara içmek ya da sağlıklı olmayan kozmetik ürünleri kullanmaktır. Bu problemler baş gösterdiğinde ise insanlar cilt beyazlatmaya çalışır.

Tam Buğday Unu + Zerdeçal

Cildi beyazlatabilme özelliğine sahip bir karışımdır. Bu iki malzemenin temel olarak kullanıldığı karışım lekeleri gidermeye de yardımcı olur. Bir tutam zerdeçal, 2 tatlı kaşığı tam buğday unu ve 1 tatlı kaşığı limonu karıştırın. Karıştırdığınız malzemeleri yüzünüze yavaşça sürün. Dilerseniz fırçayla sürebilirsiniz daha iyi dağılmasını sağlar. 15 dakika yüzünüzde beklettiğiniz bu karışımı ılık su ile durulayın.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı genellikle yüzün tamamına sürülmek yerine sadece lekeli bölgelere sürülür. Örneğin sivilce lekelerinin olduğu bölgeye sürmeniz yeterlidir. Aksi takdirde yüzünüzde gereksiz yağlanmalara sebep olacaktır. Pamuk yardımıyla uygulama yapabilirsiniz.

Yoğurt

Yoğurt, kendi renginden de anlaşıldığı üzere cildi beyazlatma konusunda etkili bir besin. İçinde barındırdığı laktik asit, cildin beyazlamasını sağlar. Fırça ya da temiz elleriniz yardımıyla hafifçe cildinize uygulayın. İnce bir katman olarak sürmeye dikkat gösterin. Yaklaşık 5 dakika beklettikten sonra bol su ile durulayın.

Bal + Badem

Bal cilt için zaten çok yararlı bir gıdadır ve birçok doğal yüz maskelerinde kullanılır. Bu karışımda da 1 tatlı kaşığı süt tozu, 1 tatlı kaşığı ezilmiş badem ve balı iyice birbirine karıştırın. Karıştırdığınız maskeyi yüzünüze iyice sürüp 10 dakika bekletin ardından ılık su ile durulayın.

Pirinç Suyu

Pirinç pek çok yüz maskesinde kullanılmasının yanı sıra beyazlatma için bir numaradır diyebiliriz. Pirinç suyunun cildi besleyici bir özelliği de bulunmakta. Suya koyduğunuz pirinçleri iyice ununu dökene kadar bekletin. Sonra pirinçleri çıkarın ve suyunu her gün pamuk yardımıyla tonik niyetine yüzünüze uygulayın. Düzenli bir kullanım sonunda gözle görülür bir fark olacaktır.

Zerdeçal + Limon Suyu + Süt

Bu üç maddeyi birbirine karıştırın. Yüzünüze sürmeden önce cildinizi hafifçe ıslatın. Ardından maskeyi yüzünüz uygulayın. 5 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Bu karışım aynı zamanda cildinize pürüzsüz bir görünüm kazandıracak ve yumuşatacaktır.

Ballı Süt

Balın ciltte gösterdiği antibakteriyel ve antimikrobiyel özellik lekelerin azalmasını sağlar. Lekelerin silikleşmesine yardımcı olan diğer bir özelliği de antioksidan olması. Bal aynı zamanda kuru ciltleri nemlendirir ve kaşıntı varsa giderir. 1 yemek kaşığı süt ile 1 tatlı kaşığı balı karıştırıp cildinize pamuk ya da fırça yardımıyla uygulayın. 15 dakika beklettikten sonra ılık su ile yıkayın.

Neden Cilt Beyazlatma Yöntemlerine İhtiyaç Duyarız?

Cildimiz pek çok dış etken nedeniyle esmerleşebilir. Çıkan sivilcelerin lekeleri kalabilir. Birçok insan ergenlik sivilcelerinin lekelerini uzun süre cildinde taşımaya devam eder. Bu gibi sebeplerle cildimiz orijinal halinden uzaklaşır ve kişinin hoşlanmadığı bir görünüm oluşturabilir. Cildi beyazlatarak bu lekelerden ve kararmalardan kurtulabiliriz. İnsanlar da kimyasal kullanmak yerine doğal yöntemlerle bunu başarmaya çalışır.

casibom - grandpashabet giriş - oran.net -