Hindistan Cevizi Yağı ile Tırnak Bakımı

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Kuruyup, sertleşen tırnak etleri, çabuk kırılma eğilimi gösteren tırnaklar için de hindistan cevizi yağı ile masaj yapmak, zayıflayan tırnakların güçlenmesi ve tırnaklardaki mantar sorununu ortadan kaldırmak için için mükemmel bir seçenek olabilir. İşte, hindistan cevizi yağı ile tırnak bakımı…

Sert rüzgarların, çok sıcak veya soğuk havaların olduğu dönemlerden en çok etkilenen yer eller oluyor. El bakımı ile bir bütün olan tırnak bakımını da unutmamak gerek elbette. Kuruyup, sertleşen tırnak etleri, çabuk kırılma eğilimi gösteren tırnaklar için de hindistan cevizi yağı ile masaj yapmak, zayıflayan tırnakların güçlenmesi için mükemmel bir seçenek olabilir. Sahip olduğu nemlendirme yetenekleri dışında, hindistan cevizi yağı ile karıştırılacak çay ağacı yağı, tırnaklardaki mantar sorununu ortadan kaldırabilir, herhangi bir bakteri veya mantar enfeksiyonunun yayılmasını önlemek için de aynı şekilde faydalı olabilir.

Artık hemen herkes hindistan cevizi yağının sağlık için ne kadar faydalı olduğunu biliyor. Yemeklerde kullanılmasının dışında cilt-saç ve tırnak bakımı için de kullanılabiliyor. Çünkü cildin, saçların sağlıklı görünümünde rol oynayan, hücreleri serbest radikallerin zararlı etkilerinden koruyan fenolik bileşikler sayesinde güçlü antioksidan özelliklere sahiptir.

Metabolizmayı hızlandırma, sindirimi düzenleme, bağışıklık sistemini güçlendirme gibi ekstra bir sürü özelliği de bulunmaktadır. Makyajı temizlemek, cildi veya saçları nemlendirmek gibi pek çok farklı alanda kullanabileceğiniz hindistan cevizi yağı ile şaşırtan güzellik sırları esraninportresi’nde daha önce detaylıca şekilde paylaşmıştık. Peki tırnak bakımı için hindistan cevizi yağı nasıl kullanılır ve hindistan cevizi yağının tırnaklara faydaları nelerdir?

Hindistan Cevizi Yağı ile Tırnak Bakımı

Tırnak Enfeksiyonları :

Hindistan cevizi yağının belki de tırnaklar üzerindeki en önemli yararı, mantar veya bakteriyel enfeksiyonları hafifletme kabiliyetidir. Örneğin, tırnak enfeksiyonunun en yaygın belirtilerinden biri, enfeksiyonun tırnakları giderek koyu yeşil renge döndürmesidir.

Yapılan klinik araştırmalar da saf hindistan cevizi yağının, hem mantar hem de bakterilerin neden olduğu mikrobik enfeksiyonları etkin bir şekilde tedavi edebildiğini göstermiş. Bunun nedeni de, yağın topikal olarak cilde uygulandığında kuvvetli bir antimikrobik etkiye sahip zengin bir esansiyel yağ asitleri kaynağı olmasıdır. Aslında, bileşiminde bulunan laurik asit ile hindistan cevizi yağının en iyi antifungal ve antibakteriyel özelliklere sahip olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca, hindistan cevizi yağı içindeki kaprik asit, yeşil tırnaklara neden olabilecek maya büyümesini engeller.

Peki nasıl kullanılır?

Tırnaklarınızdaki mantar enfeksiyonunda etkili olması için saf hindistan cevizi yağı ile çay ağacı yağı karıştırılabilir. Çünkü her ikisi de anti-mikrobik özelliklere sahiptir. Klinik çalışmalar, çay ağacı yağının enfeksiyonları önleyebildiğini göstermiştir.

Eşit miktarda kullanacağınız çay ağacı yağı ve sıcak (teni yakmayacak kadar) hindistan cevizi yağı karıştırılmalı ve ellerinizi yıkadıktan sonra enfekte olmuş tırnaklara uygulayabilirsiniz. Yağ tırnaklar tarafından iyice emilene kadar masaj yapınız. Tırnağın deriye ulaştığı bölgelere odaklanınız. Bu, enfeksiyonun yayılmasını önleyecektir. Hızlı ve etkili sonuçlar elde etmek için bunu günde iki kez deneyin.