Ayak Bakımını Nasıl Yapmak Gerek?

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Ayakların sağlığını ve estetik güzelliğini kaybetmemesi için günlük olarak ayak bakımını yapmayı ihmal etmemek gerekir. Günlük ayak bakımının ilk adımı ise, ayakları sabunlu suyla günlük olarak yıkamaktır. Ancak ayakları yıkamak için kullanılacak olan sabunun pH’ına dikkat etmek gerekir çünkü ayaklar kullanılan sabundan dolayı tahriş olabilir. Ayrıca yıkama işleminden sonra ayak aralarının kurumasına da özen gösterilmelidir. Ayak tırnaklarını kesmek içinse, tırnak batması sorununa neden olmamak için mutlaka düz kesim yapılması ve ayrıca tırnakların derin kesilmemesi gerektiğine dikkat etmek gerekir.

yazin-ayak-bakimi-nasil-yapilir_646x340

Ayaklar için oldukça önemli olan sorunlardan bir diğeri ise, ayak kokusudur. Eğer ayak kokusunun nedeni ayak mantarından kaynaklanıyorsa, mantar kremi, deodorant ya da mantarı gidermeyi sağlayan ürünler kullanılarak bu sorunun önüne geçilebilir.

281940

Ayaklarında topuk çatlaması sorunu bulunanlar ise, öncelikle giydikleri ayakkabı konusunda dikkatli olmalıdırlar. Bunun yanı sıra, çatlak topuklarına ponza taşıyla çözüm bulmak isteyenler, bu işlemi banyodan önce ayakları kuruyken yapmaya dikkat etmelidirler.

ayak_135bfeee-b6e7-48a6-bd55-67b9b2ca37e8_1

Günlük hayatta çoğunlukla topuklu ayakkabı kullanan kadınlar ise ayak bakımına herkesten daha çok özen göstermelidir çünkü topuklu ayakkabı ayakta tarak oluşumunun yanı sıra, kemik çıkmasına ya da parmaklarda şekil bozukluğuna neden olabilir. Ayrıca gün sonunda ayaklarda oluşan ağrılar, dinlenerek geçmiyorsa bu konuda bir doktora danışmak oldukça önemlidir.

tirnak_keserken_sagliginizdan_olmayin_1

Bunun yanı sıra ayak terlemesi sorunu yaşayanlar, eğer bu sorun hormonal sorunlardan ya da vücut yapısından kaynaklanmıyorsa, deriden üretilmiş ayakkabılar giymeye özen göstermeli ve ayaklarını gün içerisinde sabun kullanmadan sık sık yıkamayı ihmal etmemelidirler.

ponza-tasiyla-bakim-nasil-yapilir-2011-590x311-2

ayak_30379314-029d-4825-a6b5-c6d03b2a66f9_1 kapak manikur-pedikur

casibom - grandpashabet giriş - oran.net -