Cilt Üzerinde Oluşan Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Siyah nokta, derinin alt tabakasındaki salgılanan yağın ciltteki ölü deri ile ve yüzdeki kirler ile birleşmesi sonucunda oluşur. Çok sık rastlanan bir cilt problemidir. Kadın erkek herkeste görülebilen can sıkıcı bir durumdur. Cildin sağlıksız ve cansız görünümüne neden olur. Bazen vücudumuzda çıkan sivilcelerin iltihaplanması sonucunda siyah noktalar ortaya çıkar. Vücudumuzun her yerinde çıkabildiği gibi genellikle yüz sırt ve göğüs gibi yağlı kısımlarında daha çok meydana gelir. Yağlı cilt yapılarında diğer ciltlere oranla daha fazla görülür.

Siyah Noktalar Nasıl Oluşur?

Bu rahatsız edici noktaların oluşumunda çok fazla etken mevcuttur. Öncelikle cilt yapısı, cilt yapınız yağlı ve gözenekli ise siyah noktaların oluşumu kaçınılmazdır. Çünkü en çok bu tip ciltlerde meydana gelir.

Yaş, özellikle ergenlik çağına giren gençlerimizin vücutlarında yağ oranları artar ve bu tür noktalar zemin hazırlar. Güneş ışınları, deri bozuklukları bazı karaciğer hasarı neden olabilir. Başka bir neden de hormonal değerlerdir. Hormonsal bir rahatsızlığınız mevcut ise bu tür hastalığı etkiler çevresel faktörler, bu da çok önemli bir etkendir. Kirli ve tozlu bir ortamda çalışıyor iseniz ve vücut yapınızda ona müsaitse, yani yağlıysa siyah nokta oluşumunu hızlandırır. Bazı cilt bakım ürünleri de gözenekleri tıkayıp siyah nokta oluşmasını sağlar. Terlemek ve nemli ortamlarda bulunmak, spor salonundan sonra tozlu bir ortama girmek siyah noktaların oluşumuna zemin hazırlamış olur.

Cilt Üzerinde Oluşan Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

Öncelikle cildimizi çok temiz tutmalıyız, ılık suyla günde en az 5 defa yıkanmalıdır. Spordan sonra işten geldikten sonra dışarı gidip gezdikten sonra özellikle de makyaj sonrası mutlaka temizlenmesi gerekir.

Ilık suyla yıkanması gerekir kullanılan makyaj ürünlerine dikkat edilmesi gerekir. Tabiri caiz ise merdiven altı ürünler asla kullanılmamalıdır. Ucuz ve tarihi geçmiş makyaj malzemeleri atılmalıdır. Kullandığımız ürünler bilindik markalar olmalıdır. Herhangi bir olumsuz durumda şikâyet edebilmemiz gerekir. Siyah noktalarınızı sıkmayın, yöntemini bilen işin uzmanına başvurun.

Siyah Noktalar Evde Doğal Olarak Nasıl Temizlenir?

Cilt yapısına iyi gelen bazı bitki özleri ve yağları kullanılabilir. Bu bitkiler, lavanta gül suyu papatya üzüm çekirdeği yağı aloe vera gibi bitkilerden oluşur. Bunlar sadece birkaç tanesidir. Örneğin lavantanın cilt bakımında önemli bir yeri vardır. Hücre yenileyici yaşlanma karşıtı olarak bilinir siyah nokta tedavisinde çok sık kullanılan lavanta ciltteki zararlı maddeleri temizler cildi yumuşatır. Cilt temizliğinde lavanta yağı kullanılabilir.

Papatyada mucizevî bir özelliğe sahiptir. İltihap ve tahriş oluşumunu önler. Akne ve Siyah noktaların oluşumunu engeller. Bu tür doğal bitki özlerini sayesinde yüzümüz daha canlı bir görünüme sahip olur. Öncelikle bu tür bitkiler yardımcı niteliğinde olduğunu unutmayalım. Ciddi bir çift hastalığınız varsa Öncelikle bir uzmana başvurmak gerekir.