Hızlı Saç Uzatan ve Büyüten Öneriler

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Saçlarınız öz güven yükselmesine ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardım eder. Dış etkenlere bağlı olarak saçlarınızın uzamamasından ve gittikçe çelimsizleşmesinden rahatsızsanız vereceğimiz bilgiler isteklerinize karşılık verecektir. Saçlarınızın daha hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlamak için ihtiyacınız olan bilgiler;

1. Saçlarınızı yıkarken mutlaka besleyici krem ve şampuanlar kullanmalısınız.

2. Saçınızın yapısına göre dönemler değişebilir fakat en az 3 ayda bir besleyici maske yapmalı veya yaptırmalısınız.

3. Saçlarınızı her duştan ve banyodan sonra diplerden uçlara doğru olma hususuyla kurutmalısınız.

4. Badem yağı, yılan yağı, susam yağı ve çam terebentin dörtlüsünü kullanarak karıştırmak suretiyle kendinize doğal bir saç maskesi yapabilir ve her banyonuzdan önce olmak suretiyle saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Bu maske saçlarınızın çok daha hızlı uzamasını ve daha güçlü olmalarını sağlayacaktır.

5. Şampuanınızın içine 500 ml. 2 damla olacak şekilde çam terebentin karıştırın, fakat verdiğimiz ölçüyü dikkate almalısınız aksi takdir de şampuanınızda sulanma meydana gelecektir. Çam terebentin saçlarınızın daha hızlı uzamasını ve büyümesini sağlar.

6. Saçlarınızı ılık veya sıcak suyla yıkıyor olsanız bile yıkama bitmeden son durulama aşamasında diplerine soğuk su ile mutlaka masaj yapmalısınız. Bu işlem saç derinizde ki hücrelerin harekete geçmesini, canlanmasını sağlar. İlerleyen dönemler de uzama hızını sizde fark edeceksiniz.

7. Saçlarınızı bağlarken veya toplarken çok sıkmamaya özen göstermelisiniz. Topladığınızda saçınızın hava alması gerekmektedir. Eğer bunu engellemezseniz saçlarınız alacağı oksijen ile beslenecek ve büyüyecektir.

8. Saçlarınızın uzun oluşunu çok sevdiğinizi biliyoruz fakat en az 3 ayda bir eğer ısıtıcı, fön vb. kullanıyorsanız 2 ayda bir kırıklarını aldırmanızı öneriyoruz. Kırık saç uçları hava alsa dahi artık kurtulamaz ve saçınızın ucunda oluşan kırıklar sadece diplerine zarar verir. Belki boyu uzun görünmektedir ama bu kesinlikle sağlıksız bir durumdur. Eğer kırıklarını aldırırsanız çok kısa bir sürede aynı boya daha canlı bir şekilde gelecektir.

9. Çevrenizde mutlaka boyalı saçlar vardır ve ne kadar geç uzadıkları dikkatinizi çekmiştir. Boyanın içerisinde bulunan kimyasallar saç yapısını değiştirmektedir. Bu sebeple de saçlarınızın uzaması ve büyümesi yavaşlar. Eğer boyayı çok seviyorsanız ve değişiklikten yanaysanız organik boyalardan kullanmanızı öneririz.

10. Saçlarınızı yıkamadan önce bir adet yumurtayı kırın ve saçlarınıza masaj yaparak 15 dakika kadar bekleyin. Yumurtanın içerisinde ki protein saç diplerinizi besler ve duş sonrasında parlak bir görünüm sağlar. Bu ilerleyen zamanlarda saçın sağlıklı uzamasına dönüşür.

11. Saçlarınıza şekil verirken düzleştirici, maşa, fön vb. kullanıyor iseniz saçınızın ne kadar yıprandığı gözünüzden kaçmamıştır. Sürekli işlem yapılan saç bir süre sonra yanar ve uzayıp büyümeyi durdurur. Saçınızı tekrar dışa dönük hale getirmek için bir süre bu malzemelerden uzak durmanız gerekmektedir.

12. Yağmurlu havalar da mutlaka saçlarınızı açın ve yağmurun saç diplerinize temas etmesine izin verin. İnanmayabilirsiniz ama yağmur suyu saçlarınızı besler ve tahmin ettiğinizden çok daha kısa bir sürede uzamasını sağlar.

13. Saçlarınızın sağlıklı uzamasını sağlamak için eczanelerden ve bazı bakım mağazalarından besleyici saç serumları alabilirsiniz, bu serumları alırken dikkat etmeniz gereken konu ise saç tipinize uygun olanı seçmektir. Saçınıza göre olanı seçerseniz saçınızın cevabı da en kısa sürede size dönecektir.

14. Saçlarınızı gece yatmadan önce mutlaka yıkayın ve hava alması için açık bırakın, gece saç derisi kötü bir havaya maruz kalmayacağı için sabaha daha dinlenmiş ve canlı olacaktır.

15. Saçlarınızın kolay uzamasını ve büyümesini sağlayacak bir diğer etken de kına yakmaktır. Kınanın bazı uzmanlara göre saça zarar verdiği düşünülse de aslında tamamen doğal olmasından dolayı saçı besler ve ölü hücrelerden arındırır. Bu da saçın canlılık kazanmasına ve uzamasına yardım eder.

16. Mevsim değişikliklerine bağlı olarak saç deriniz yıpranır ve bu da güçsüzleşip kopmasına hemen sonra da seyrekleşmesine sebep olur. Bunu önlemek için saç derinizin yenilenmesini sağlamalısınız. Bu şart sağlandığında saçlarınızın çok daha hızlı olarak uzar ve büyür.

17. Saçlarınızı yağlanmadan, sönüklükten arındırmak için hazırlayacağınız özel maskeler de saç deri ve tellerini besleyeceği için büyümesi boyunun uzama süresi de hızlanacaktır.