Suna Dumankaya Öksürük için Çay Tarifi

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Şifalı bitkiler ve mucize formüller denince akla ilk gelen isim olan Suna Dumankaya Facebook hesabı üzerinden öksürüğe karşı bir doğal çay tarifi yayınladı. Öncelikle kıymetli uzmanımıza teşekkürlerimizi sunarak daha fazla kişinin görüp bilgilenmesi için formülünü yayınlamak istedik.

Öksürüğe iyi gelen çay ( Suna Dumankaya tarifi )

1 çubuk tarçın
15 gram meyan kökü
15 gram gül hatmi çiçeği

Tüm malzemeleri yarım litre suda 5 dakika boyunca kaynattıktan sonra 10 dakika da demlenmeye bırakın. Çayı içtikçe boğazınızın ve göğsünüzün yumuşadığını, öksürüğün de azaldığını göreceksiniz.

Suna Dumankaya’nın diğer paylaşımlarını ve faydalı bilgilerini Facebook sayfasından takip etmenizi öneririm : Suna Dumankaya Facebook Fan Sayfası

Alternatif olarak öksürüğe iyi gelebilecek bir çok çay tarifi bulabilirsiniz. Biz de kendi gözlemlerimize göre en etkili gördüklerimizi sizinle paylaşmak istedik.

Öksürük Kesme ÇayıÖksürük kesme çayı

2 çay kaşığı rendelenmiş limon kabuğu
1 çay kaşığı adaçayı
Yarım çay kaşığı kekik
Yarım limonun suyu
1 yemek kaşığı bal

Rendelenmiş limon kabuğu, adaçayı ve kekiği çaydanlıkta karıştırın. Bu karışımın üzerine 2 su bardağı kaynar su ilave edin. 15 dakika demleyin. Çayı süzün ve süzdüğünüz çaya balı ve limon suyunu ilave edin. Öksürüğünüzü kesmek için günde 2 ila 3 bardak içebilirsiniz. Dilerseniz bir kavanozda saklayarak ihtiyacınız oldukça içmeye devam edebilirsiniz.

Eğer öksürüğün yanı sıra şiddetli boğaz ağrısı da görülüyorsa boğaz ağrısına iyi gelen yiyecekler konumuzda nasıl bir beslenme ile geçirebileceğinizi anlatmıştık.

Çin öksürük çayı

1 çay kaşığı taze çekilmiş karabiber
2 yemek kaşığı bal

Balı ve karabiberi bir kupanın içine koyarak üzerine sıcak su ekleyin. Kupanın ağzını kapatıp 15 dakika demlenmesini bekleyin. İhtiyacınız olduğunda süzerek damla damla içebilirsiniz.

Kuru öksürüklerden ziyade mukus oluşumunu yanında getiren nemli öksürükler için daha etkilidir. Karabiber mukus akıntısını teşvik edici özelliği ile tıkanıklıklara da iyi gelecektir.

Melek otu kökü Öksürük için soğuk çay

2 çay kaşığı melek otu kökü
1 çay kaşığı anason
1 çay kaşığı kedi otu

Tüm malzemeleri karıştırıp blenderdan çekerek çay tozu haline getirin. 1 kupa çay için bu karışımdan bir çay kaşığı kullanmanız yeterli olacaktır. Üzerine kaynar su dökerek 10 dakika demleyin. Soğuk veya ılık içebilirsiniz.

Melek otu kökünün akciğer ısıtıcı etkisi kendisini gösterdiğinde öksürüklerin yok olmaya başladığını göreceksiniz. Bu çayı günde 2 kere içebilirsiniz.

Öksürük otu Bronşit yatıştırıcı çay

Öksürük otu kökü
Burunca otu kökü
Kara kafes otu kökü
Ebegümeci kökü

Bu çay tarifinden tüm malzemelerden eşit miktarda kullanmalısınız. Kökleri doğrayın ve güzelce kurutun. Daha sonra kurutulmuş kökleri 20 dakika soğuk suda bekletin. Sonrasında malzemeleri 10 ila 15 dakika aralığında kaynatın.

Suyunu süzün ve bal ile birlikte için. Kronik bronşit hastalarının çok kullandığı bu çay bronşiti geriletme özelliği taşıyor.

Bunun yanı sıra bazı şifalı bitkiler de öksürüğe karşı tedavi edici özellikler gösterebilmektedir. Bunlardan bazılarını aşağıda sıralamak istedik.

Öksürüğe iyi gelen şifalı bitkiler

Zencefil : Pek çok medikal tarifte karşınıza çıkabilen zencefil gerçekten muhteşem iyileştirici özelliğe sahiptir. Bir kaba ekleyeceğiniz 12 dilim zencefilden demleyeceğiniz çayı içmek öksürüğe de iyi gelecektir.

Dağ kekiği : İki çay kaşığı ezilmiş dağ kekiği yapraklarını bir kupada sıcak su ile 10 dakika demleyerek çok etkili bir öksürük çayı elde etmiş olabilirsiniz.

Meyan kökü : Meyan kökü özellikle boğaz ağrıları ve boğaz enfeksiyonları kaynaklı öksürükleri tedavi etmek için kullanılan bir şifalı bitkidir.

Melek otu kökü : Soğuk algınlığı tedavisinde de kullanılan bu şifalı ot soğuk algınlığından kaynaklanan öksürüklerin tedavisinde de oldukça etkilidir.