Cilt Tipine Göre Doğal Yüz Temizleyici Maske Önerileri

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Pürüzsüz ve uzun süre genç görünen bir cilde sahip olmak için yapılacak cilt bakımlarının il adımı cilt temizliğidir. Cildin fazla ürettiği yağ veya dış etkenlerden kaynaklanan toz kir ve bakterilerin ciltte birikmesi, cildinizi pek çok soruna açık hale getirir. Bu nedenle cildinizi derinlemesine temizlik bakımına almanız gerekecektir. Gerektiği gibi temizlenmeyen ciltteki kirlilikler gözeneklerin tıkanmasına, cildin aşırı yağlanmasına, sivilce-akne ve leke gibi uzun sürede iyileşen cilt sorunlarına sebep olacaktır.

Cilt temizliğinin günlük olarak yapılması cilt bakım rutininin bir parçasıdır. Her gün kullanabileceğiniz, hafif yapılı ve cilt tipine uygun seçilmiş bir temizleyici günlük rutininizin parçası olacaktır. Bunun dışında ortalama haftada 2 defa cildinizin daha derinlemesine bir temizliğe ihtiyacı vardır. Bu cilt temizliği işlemlerinin ilk adımı cilt tipine uygun buhar banyosu önerileri iken diğer adımı da gözeneklerin derinlemesine temizlenmesini sağlayacak bir yüz temizleyicisi kullanmaktır. İşte bu yüz temizleyici aslında doğal malzemeler ile evde kolaylıkla yapılabilir.

Evde doğal yüz temizleyici ile yüz yıkama, cilt problemlerinden kaçınmada yardımcı olabilir. Cildinizde genellikle yan etkilere neden olmazlar ve oldukça ucuzdur. Cildinizin türüne uygun temizleyici hazırlamak için mutfağınızda bulunan malzemeleri kullanabilirsiniz.

Cilt Tiplerine Göre Ev Yapımı Doğal Yüz Temizleyici Maskeler

Normal veya Kuru Ciltler :

Özellikle kuru cilt yapısına sahip olanlar, ciltlerini daha fazla kurutacağı endişesiyle kimyasal içerikleri yüz temizleyicileri kullanmaktan endişe ederler. Bu noktada cildin doğal nem dengesini düzenlemeye de yardımcı olan bu ev yapımı yüz temizleyicilerini deneyebilirsiniz.

1. Bal ve Yumurtalı Yüz Temizleyici :

Bir yumurta sarısı içerisine 1 çay kaşığı organik bal ekleyin. 6-7 adet bademi de toz haline getirip içerisine ekleyin ve pürüzsüz bir macun yapın. Maskeyi iyice karıştırın ve yüzün her yerine uygulayın. Maske yüzünüzde iyice kuruyana kadar 10-15 dakika tutun. Pürüzsüz ve aynı zamanda da nemlendirilmiş yüzü ortaya çıkarmak için ılık suyla durulayın.

2. Krema ve Elmalı Yüz Temizleyici :

Küçük bir elmayı iyice haşlayın ve ardından çıkarıp bir çatal yardımıyla hafifçe püre haline getirin. İçine 1 çay kaşığı krema, 1 çay kaşığı zeytinyağı ve 1 çay kaşığı limon suyu veya portakal suyu ilave edin. Pürüzsüz bir macun kıvamı oluşturmak için tüm malzemeleri iyice karıştırın. Yüz, alın ve boyun dahil olmak üzere bu maskeyi yüzünüze uygulayın. 5 dakika boyunca bekletin ve ılık su ile durulayın.

3. Süt ve Balı Yüz Temizleyici :

Bir kaba 2 çay kaşığı kesilmiş süt alın ve içine 1 çay kaşığı organik bal ekleyin. Bu maskeyi iyice karıştırın ve yüzün her yerine uygulayın. Ardından yaklaşık 2-3 dakika tutun ve soğuk su ile durulayın. Çok kuru cilde sahipseniz bir de 1 çay kaşığı zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Tonik ve nemlendirme işlemlerinizi her zamanki gibi takip edebilirsiniz. Cilt üzerinde çok hafif olduğu için bu temizleyici düzenli olarak kullanılabilir.