Cilde İyi Gelen Bitki Çayları

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Aslında pek çok faydayı barındırır, bitkisel çaylar… Genel sağlık sorunlarını tedavi edici özelliklerinin yanında, cildi gençleştiren bitki çayları veya sivilce geçiren bitki çayları da vardır. Peki hangi bitki çayları cilde iyi gelir ve onları nasıl tüketmek gerekir? İşte, cilde iyi gelen bitki çayları, gelinaksesuar’nde.

Bitki çayları vücudu hem içeriden hem de dışarıdan besleyen bir çok faydayı barındırıyor. Bazı çaylar kalp hastalığı riskini düşürebilir, kötü kolesterolü kontrol altında tutabilir veya sahip oldukları antibakteriyel özellikleri ile şifa dağıtabilir. Bitki çaylarının faydaları denildiğinde ilk akla gelen kuşkusuz papatya veya melisa gibi çayların uyku sorunları ile mücadelede yardımcı olmasıdır. Tüm bunların yanında bitki çaylarının cilt için faydalı etkileri olduğunu da biliyor muydunuz? Cildin daha parlak ve yenilenmiş görünmesini sağlamak için seçebileceğiniz çok sayıda bitki çayı türü var ve her biri kendi özel yöntemleriyle cilde fayda sağlıyor. Bu çayları içebilir, doğrudan cildinize uygulayabilir veya faydaları görmek için özlerini kullanabilirsiniz.

Unutmamak gerekir ki aslında her şey içeriden başlar. Vücut sisteminiz düzgün çalıştığında bu cildinize ve saçınıza yansıyacaktır. Ve en önemlisi, çay suyla başlar ki cildi sağlıklı tutmanın en önemli kısımlarından biridir.

Cilde İyi Gelen Bitki Çayları

1. Papatya çayı : Uyku, sağlıkla parlayan ciltler için zorunludur ki sırf bu bile papatyayı cilt için en popüler çay haline getirebilir. İyi uyumadığımız zaman, aynada etkileri hemen görmek mümkündür. İşte bu gibi durumlarda da göz altlarınızda koyu renkli halkalar görüyorsanız, şişkinliği ve yorgun görünümü azaltmak için gözlerinize papatya çayı koyabilirsiniz.

Rahatlatıcı özellikleri, papatyayı kırmızı, tahriş olmuş ciltler için mükemmel bir çay haline getirir. Papatya sadece rahatlamayı ve uykuyu arttırmakla kalmaz, cildinizi güneşin zararlı hasarlarından koruyan quercetin ile doludur. Bu nedenle her akşam bir fincan çayını tüketerek papatyanın faydaları vücudunuza katabilirsiniz.

2. GelinAksesuar çayı : Sadece güzel kokmakla kalmaz, bağışıklık sisteminizi sağlıklı tutmak için antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Yaşlanma belirtilerini önleyebilir ve hatta yağ üretimini azaltarak ve hormonları dengeleyerek egzama ve akne gibi cilt durumlarını da tedavi edebilir.

3. Yeşil çay : Güneşin zararlı etkileri ile savaşan ajanlarla doludur. Çok fazla güneşe maruz kalmak cilt kanseri riskinizi artırabilir ve cildinizi çabucak yaşlandırabilir. Yeşil çay, cilt hasarını azaltabilir ve kırışıklık oluşumunu önleyebilir. Ayrıca ciltteki sağlıklı yeni hücreleri teşvik ettiği gösterilmiştir.