Cilt Kırışıklığı İçin Doğal Tedavi

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Cilt kuruluğu çoğu zaman ciddi bir problem olarak görülmese de bazı durumlarda rahatsız edici noktalara ulaşabiliyor. Şiddetli cilt kuruluklarının ve dökülmelerinin mevsim geçişlerinde yaşandığı şeklinde konuşmalar olsa da düşük nem ve sıcak suyla uzun süre banyo yapmak da cildi kurutan etkenlerin başında geliyor. Özellikle karasal iklimin hakim olduğu bir şehirde yaşıyorsanız dikkat etmeniz gereken çok fazla faktör oluyor.

Cilt Kuruluğunun temel nedenleri arasında çevresel faktörler ve hava değişimleri gelmektedir. Hava sıcaklıkları ve nem düzeyi düşünce cilt kurumaya meyil ediyor. Özellikle sıcak ve soğuk hava geçişlerinde kuruluk ve hassasiyet artıyor. Çok sıcak suyla banyo yapmak, uzun süre sıcak duşun altında kalmak da cildi kurutuyor. Ayrıca uzun süre yüzmek ve klorlu havuzda kalmak da kuruluğu artıran başlıca sebepler arasındadır.

Kuru cilt yapısına sahip olmanın aslında tehlikeli bir tarafı yoktur ancak dikkat edip önlem almazsanız sıkıntılı durumlarla karşılaşabilirsiniz. Egzama ve çeşitli cilt enfeksiyonları ise bu hassasiyetlerin başında geliyor.

Kortizonlu Krem Kullanımı

Kortizonun bazı durumlarda derideki iltihabi hastalıklarda kullanılmasında sakınca görülmüyor. Dolayısıyla dermatoloğunuz kortizonlu kremi bir süre kullanmanızı önerirse kullanmaktan imtina etmeyin. Bununla birlikte kortizonlu kremleri dermatoloğunuzun gözetimi olmaksızın kullanmanız; deride incelme, kan damarlarının artışı ile başlayan kalıcı kızarıklık ve akne oluşumu gibi olumsuzluklarla sizi karşı karşıya bırakabilir. Özetle kortizonlu krem kullanmak iki ucu keskin kılıç gibidir ve azami özen gösterilmelidir.

Sağlıklı Bir Cilt İçin 5 Tavsiye

Sağlıklı bir cildiniz olsun istiyorsanız, günde 10 bardak (2-2,5 litre) su için. Unutmayın deri ilk olarak içeriden nemlenir.
El ve yüz temizliği için tercihiniz ilk su olsun. Sabun deriyi kuruttuğu için tercih etmeyin. Mutlaka tercih edilecekse de deri pH’ına uygun ürünler kullanın.

Deri için en önemli vitaminler A, B, C ve E vitaminidir. Özellikle brokoli, havuç, kivi, portakal, ıspanak ve mercimek gibi besinlerin bolca tüketmeye özen gösterin.

Cilt bakımı açısından gece saatleri son derece önemlidir.
Bu saatlerde antiaging özelliği olan nemlendiriciler kullanmak yerinde olur.
Cilt hassasiyetleri konusunda giysi tercihleri önemlidir. Yün veya sentetik ürünler yerine özellikle teri de kolaylıkla emen pamuklu olanları tercih edin.

Çocuk ve bebeklerin deri pH’s ile yetişkinlerin deri pH’ı aynı olmaz. Bu nedenle bebek ve çocuk ürünlerini bir yetişkinin de kullanması uygun değildir. Bunu göz ardı etmeyin.

Doğru Bilinen Yanlışlar

Kuru cilt yapısına sahip olan insanların bebek yağı kullanmalarının cilt bakımında yapılan hataların başında gelir.
Dermotoloji uzmanlarının bu konudaki yaklaşımı ; sıvı sıvı ile, kuru kuru ile tedavi edilmesi yönündedir.
Derimizi nemlendirirken mutlaka onun yapısına uygun nemlendirici kullanmalıyız.
Eğer cildiniz yağlıysa, daha akışkan jel bazlı veya su bazlı bir nemlendirici seçebilirsiniz. Yağlı bir cilde yağ bazlı ve koyu kıvamlı bir ürün tercih edersek akne meydana getiririz. Tam tersine kuru bir cilde jel bazlı veya akışkan bir ürün tercih edersek, derimizin daha da kurumasına neden olabiliriz.