Cilt için En Faydalı Vitaminler

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Cildi içeriden beslemek, cilt için en doğru yatırımdır. Gerçek cilt bakımı ve de sağlıklı cilt için de gerekli olan, vücuda aldığınız temel vitaminler ve mevsim besinlerini tüketebilmektedir. Peki, cilde faydalı vitaminler neler ve cilt için vitaminleri nasıl, ne zaman tüketmek gerekiyor? İşte sizin için hazırladığımız en faydalı cilt vitaminleri rehberi, gelinaksesuar’nde.

Genç yaşlardan ziyade 30’lara gelince cildime iyi bakmaya daha fazla odaklandım. Kimyasal içeriklere sahip ürünlerden ziyade de ev yapımı doğal malzemelerin peşine düştüğümü de söyleyebilirim. Düzenli kullanım ve doğru kullanım ile birlikte de açıkçası sonuçlardan oldukça memnun kaldım. Dışarıdan cilde uyguladıklarımın yanında önemli konulardan biri de cildi içeriden beslemektir. Aslında gerçek cilt bakımı ve de sağlıklı cilt için de gerekli olan vücuda aldığınız temel vitaminler ve mevsim besinlerini tüketebilmektedir. Peki cilde faydalı vitaminler neler ve cilt için vitaminleri nasıl, ne zaman tüketmek gerekiyor? İşte sizin için hazırladığımız cilt vitaminleri rehberi;

Güzel Cilt için En Faydalı Vitaminler

A, C, E, K ve B vitaminleri, güzel ve sağlıklı ciltler için en faydalı olanlarıdır. Neyse ki, bu vitaminlerin en iyi doğal kaynaklarından bazıları mevsim meyveleri ve sebzelerdir. Haydi gelin; her bir vitaminin ne yaptığı ve nasıl alınacağı konusuna bir göz atalım.

C Vitamini :

C vitamini papaya, dolmalık biber, ananas, çilek, turunçgiller, brokoli ve yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunan güçlü bir antioksidandır. Araştırmalar, C vitamini açısından yüksek gıdaların, güneş korumasının etkinliğini artırarak cildin zararlı UV ışınlarından korunmasına yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Ayrıca kolajen üretimi için gereklidir. Yaşlandıkça, bedenlerimiz gençken olduğu gibi aynı oranda kollajen üretme yeteneğini kaybeder. Ekstra C vitamini de cildin sarkmasını, ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olabilir. Günlük gerekli dozunuzu yiyerek almanızın yanı sıra, daha fazla yaşlanma karşıtı fayda için C vitamini içeren cilt kremleri kullanabilirsiniz. Ayrıca yaşlılık lekelerini azaltmaya yardımcı olmak için cildinizi biraz taze limon suyu ile silebilirsiniz. (C vitamini serumu yapımı gibi vitamin içeren kremleri çoğu zaman gündüz değil, gece yatarken kullanmanız önerilmektedir.)

C vitamini en iyi en taze meyve ve sebzelerden elde edilir. Ürün toplandıktan veya pişirildikten sonra C vitamini miktarı düşer. Çiğ, yerel olarak yetiştirilen sebzeleri ve meyveler ile bol miktarda C vitamini alabilirsiniz.

En iyi C Vitamini kaynakları: Karalahana ve diğer yapraklı yeşillikler, brokoli, portakal, limon, limon, greyfurt, maydanoz, karnabahar, ıspanak, rezene, bezelye, havuç, kivi ve papaya.

E Vitamini :

Muhtemelen, güzel bir cilt için E vitamininin gücü hakkında pek çok bilgi sahibisiniz. Birçok losyon ve diğer cilt bakım ürünleri, serbest radikallere karşı koruduğu ve cildin onarılmasına yardımcı olduğu için antioksidan, yağda çözünen E vitamini içermektedir. Aynı zamanda C vitamini ile birlikte daha iyi sonuç vermektedir.

Vücudumuz E vitamini üretememektedir ki bu yüzden besinlerden almak önemlidir. Fındık ve tohumlar en yüksek miktarda E vitamini içerir, ancak kuşkonmaz, avokado, pazı, pancar ve şalgam yeşillikleri de yapar. Daha iyi emilim için E vitamini yüksek olan bu yiyecekleri yerken yemeğinize biraz yağ ekleyin derim.

En iyi E vitamini kaynakları: Pancar, avokado, ıspanak, kuşkonmaz, brokoli, kivi ve pırasa.

A Vitamini :

Retinoidler, bir A vitamini türevidir ve kırışıklıkları azaltmak veya akne tedavisi de dahil olmak üzere cilt için harika sonuçlar verebilir. Vücudumuz beta-karoteni, turuncu meyvelerden havuç, tatlı patates, mango ve şeftali gibi sebzelerden ve pancar ve ıspanak gibi diğer koyu meyve ve sebzelerden retinoik aside dönüştürür veya antioksidan olarak A vitamini kullanır.

Her iki durumda da, cildimiz, gözlerimizde olduğu gibi A vitamininin ekstra güçünden faydalanır. Bu arada çok fazla A vitamini de iyi bir şey değildir, ancak renkli meyveler ve sebzeler yönünden zengin bir diyetten yeterince almak, ihtiyacınız olanı elde etmenize yardımcı olmalıdır.

En iyi A vitamini kaynakları: Tatlı patatesler (yıl boyu), yapraklı yeşillikler (lahana, yaka, ıspanak, şalgam, hardal ve pancar yeşillikleri), marul, papaya, pırasa, greyfurt, yeşil bezelye, kuşkonmaz ve brokoli.

B Vitaminleri :

Sekiz tane B vitamini vardır – B1 (tiamin), B2 (riboflavin), B3 (niasin veya niasin amid), B5 (pantotenik asit), B6 ​​(piridoksin), B7 (biyotin), B9 (folik asit) ve B12 (kobalamin) ). Birlikte toplu olarak “B kompleksi” olarak adlandırılırlar.

B vitaminleri saç, cilt ve tırnaklar için çok faydalıdır. Eksiklikleri halinde kuru, kırılgan tırnaklara, saç ve cilt sorunları ortaya çıkabilir. B3 (Niasin), en dıştaki deri tabakası olan epiderminin nemi muhafaza etme yeteneğini geliştirebilir. Bu, daha az kuruluk ve pullanma ile cildin daha yumuşak olmasına ve ince çizgilerde bir miktar azalmaya yol açabilir.

B vitaminlerindeki eksik belirtisinin bir ipucu cildin görünüşü olabilir. Renk değişikliği, kuru lekeler, donuk ten rengi veya sivilce gibi kronik cilt sorunlarından muzdaripseniz, eksiklik olup olmadığını bir araştırabilirsiniz.

B kompleksinin günlük takviyesi, bu ekstra vitaminleri eklemek için iyi bir yol olabilir. Ancak doğal olarak B vitaminleri içeren gıdalar açısından zengin bir beslenme programı izleyebilirsiniz. Kuru fasulye, kepekli tahıllar, fındık ve tohumlar, yumurtalar, tavuk, süt ürünleri ve sığır eti gibi hayvansal kaynaklarda çok sayıda B vitamini bulunur.

En iyi B vitamini kaynakları:

B1: yeşil bezelye, pancar yeşillikleri, ıspanak, marul, brokoli

B2: ıspanak, pancar yeşillikleri, kuşkonmaz, yaka, brokoli, pazı, şalgam, lahana

B3: kuşkonmaz, yeşil bezelye

B6: ıspanak, lahana, bok choy, şalgam yeşillikleri, sarımsak, karnabahar, muz

B9: Ispanak, avokado, brokoli, kuşkonmaz, marul, portakal

B12: mantarlardan az miktarda