E Vitamini Yağı Faydaları ve Bakım Önerileri

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

E vitamini, genel sağlığa katkıları saymakla bitmeyecek kadar çok olan, eksikliğinde ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkabileceği, önemli vitaminlerden birisidir. Bugünse E vitaminin genel sağlığa faydalarından ziyade cilde, saçlara ve tırnaklara sağladığı muhteşem faydalara değinmek istiyorum. Çünkü, E vitamini kurumuş, dehidrate olmuş cildi iyileştirmek, saçları ve tırnakları güçlendirmek gibi güzelliğin pek çok alanında mükemmel işler çıkarmaktadır. E vitaminin bu faydalarını E vitamini içeren yeşil yapraklı sebzeler, fındık, deniz ürünleri gibi pek çok besinden sağlayabileceğiniz gibi, yapacağınız bakım maskeleri veya kremlerin içerisine ekleyerek faydasını katlayabilirsiniz.

Dikkat! : Güzelliğe pek çok faydası olan doğal ürün olsalar da düzenli kullandığınız ilaçlarınız, belirli bir rahatsızlığınız varsa, hamilelik veya emzirme dönemindeyseniz, ayrıca alerjen tepkiler veren bir bünyeniz, cildiniz varsa doktorunuza danışmadan asla kullanmamalısınız. Tereddüt ettiğiniz her noktada bir uzmana danışmalısınız. Sitenin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Bu sitede verilen bilgiler bilimsel referans olarak gösterilemez.

E Vitamini Yağının Cilde Faydaları :

1. Nemlendirici

E vitamini, kurutulmuş cildi onarır ve gençleştirir. Bunun için E vitamini yağı ve hindistan cevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağı karıştırabilirsiniz. Taşıyıcı yağ veya gece kullandığınız losyon içerisine birkaç damla E vitamini yağı karıştırın ve yatmadan önce vücudunuza uygulayın.

2 e vitamini yaginin faydalari

E vitamini, yağda çözünen bir besindir ve dolayısıyla suda çözünür ürünlerden daha ağırdır. Kurumuş ve hasar görmüş ciltler için en iyi sonucu verir, çünkü kaybolan nemi geri yükler.

3 Evde E Vitaminli Losyon Yapımı

Yara izlerini azaltmak ve ciltteki lekelerin solmasına yardımcı olmak için, E vitamini yağı ile buğday tohumu, kuşburnu yağı ve hindistancevizi yağı gibi doğal malzemelerin kullanıldığı bir losyonu kolaylıkla yapabilirsiniz.

Dikkat : Normal veya yağlı cildiniz varsa veya sivilce eğilimli ise, bir dermatologun tavsiyesi üzerine kullanmalısınız. E vitamini, ağır bir nemlendirici olduğundan sivilcelerin ortaya çıkmasını artırabilmektedir.

2. Kırışıklıklar ve İnce Çizgiler

E vitamini cildinizin donuk, kırışık ve sarkık olma ihtimalini ortadan kaldırır. E vitamini cilt elastikiyetini korumakla sorumlu lif benzeri bir protein olan kollajen üretimini artırır. Bu sayede, yaşlanmanın belirtileri olan ince çizgilerin ve kırışıklıkların oluşumu azaltılır.

2 c vitamini serumu yapımı

Güneş hasarı, sivilce izleri, lekeleri gibi sorunlar ardından cildin kendini yenilemesini hızlandırmak için gençleştiren, E vitamini yağı ve C vitamini içeren serum kullanılabilir.

casibom - grandpashabet giriş - oran.net -