Güneş Yanıkları İçin Evde Yapılabilecekler

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte Ülkemizdeki birçok kişi tatil yöresi için güney sahillerini veya deniz kenarlarını tercih etmektedir. Denizin ve güneşin tadını çıkaran bireyler her yıl olduğu gibi güneş yanıkları ile başa çıkmaları gerekmektedir. Özellikle bilinçsiz olarak güneş altına çıkan çocuklarda görülen güneş yanıkları yetişkin bireylerde de hiçte azımsanmayacak derecede görülmektedir. Cilt yüzeyinde güneşin ultraviyole ışınlarının etkisiyle meydana gelen fiziki değişimler güneş yanığı olarak karşımıza çıkar. Kimi güneş yanıkları cilt yüzeyinde güzellik noktasında bronz etkisi meydana getirse de kimileri de cilt yüzeyinin hassasiyetinden dolayı istenmeyen ve rahatsız edici bir yanmaya neden olur.

Güneş Yanığına Evde Neler Yapılır? Nasıl Geçer?

Güneş yanıklarına karşı hazır olarak satılan güneş kremlerinin yerine ev ortamında hazırlanabilecek basit yöntemler ile çözüm bulunabilir. İster güneş altına çıkmadan önce isterseniz de yanmanın gerçekleşmesinden sonra meydana gelen rahatsızlığın yok edilmesinde rahatlıkla kullanabileceğin ürünler yapmak çok kolay.

Güneş Yanığı İçin Aloe Vera

Güneş yanığına en iyi gelen bitkilerden biri de Aloe Vera’dır. Nemlendirici etkisi bulunan bu bitkinin suyundan elde edilen jel ile birlikte yanık olan bölgedeki ağrı ve acı hissini ortadan kaldırılabilir.

Güneş Yanığı İçin Salatalık

Salatalık, cildin tazelenmesini sağladığı gibi suyunun yanık bölgesine iyi geldiği bilinen bir gerçektir.
Güneş Yanıkları için Salatalık

Güneş Yanığı İçin Elma Sirkesi

Elma sirkesi, yanma sonucu meydana gelen ağrı ve acıyı ortadan kaldırdığı gibi aynı zamanda o bölgenin yeniden nemlenmesini de sağlamaktadır.

Güneş Yanığı İçin Siyah Çay

Siyah çay doğrudan veya küçük poşetler içerisinde güneş yanığının bulunduğu yere sürülmesi ile birlikte ağrı ve acı hissini hızlı bir şekilde alır.

Güneş Yanığı İçin Lavanta Yağı

Lavanta yağı, nemlendirici etkisinin fazla olduğu bu ürün aynı zamanda ağrı giderici özelliği ile ön plana çıkmaktadır.

Güneş Yanığına Önlem Alın

Cilt bakımında kullanılan dermokozmetik ürün grubunun içerisinde yer alan güneş kremleri ile güneş yanığının önüne geçilir. Güneş kremlerinin en büyük özelliği güneşin altına çıkmadan önce açıkta bulunan doğrudan güneş ile temas edecek olan her yere sürülür. Her bir güneş kreminin ayrı ayrı koruma faktörü bulunduğu gibi hassas cilt veya diğer cilt tipleri içinde ayrı ayrı çeşitleri bulunmaktadır. Kendi vücut tipini bilen bireyler güneş kremlerinden koruma faktörünün derecesine göre tercih edebilirler.