Jean Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Bilgiler

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Her mevsimin vazgeçilmez modası olan jean rahatlıklığı ve kolay kullanımı nedeniyle en çok tercih edilen kıyafetlerden biri oluyor. Spor şıklık oluşturmak isteyenler ve klasik şıklık yaratmak isteyenlerin rahatlıkla kullanabileceği zamansız ve mekansız bir parça.

Kombinlerimizin en önemli bütününü oluşturan jean’lerin seçimi de dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biri. Vücut tipinize uygun bir jean ile şık görünmemeniz neredeyse imkansız. Ancak bu şıklığı sağlamak için ve stillerinize rahatça uyum sağlamasını istediğiniz pantolonları almadan önce dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var.

1) Vücut Ölçünüz Önemli!

Vücut ölçünüzü bilmeniz, vücudunuzu tanımanız sadece jean için değil, alacağınız tüm kıyafetleriniz için bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken önemli bir konu. Herkesin vücut yapısı, duruşu, kilosu, ayrı ayrı olduğu için herkesin vücut yapısına uygun jean bulmak zor olabiliyor.

Birçok marka, kot pantolon ölçülerini bel boyutuna göre belirlediği için vücudunuza en iyi oturacak olanı kendi ölçümünüzü yaparak sağlayabilirsiniz. Esnek bir metre kullanarak belinizin en ince olduğu yeri ölçün ve sizin için doğru bedeni belirleyin.

Jean’lerinizi nasıl giydiğinizde önemli bir konu tabii ki. Şöyle ki jean’ler kısa bir süre sonra içerisindeki streç liflerden dolayı ve vücudunuzun şeklini alacağı için de bollaşabilir. Bu yüzden de dar giymeyi sevenler için bir küçük bedeni daha uygun olacaktır.

Göbek sorunu olan kadınlar için yüksek bel daha uygun olabilir. Ancak bel bögeniz inceyse ve düşük bel parçalardan hoşlanıyorsanız düşük bel jean’ler de sizin için çok ideal bir seçenek olacaktır.

2) Paça Boyunu Ayarlayın

Sizler de iyi biliyorsunuz ki kotlar üzerinde en kolay yapılan değişiklik paça boyu kısaltmadır. Deneyip baktığınızda kendi boyunuza göre ister kısaltırsınız, isterseniz uzatırsınız. Tercih tamamen size kalmış. Ancak bazı kot pantolonların belli boyutlarda olması gerekir. Örneğin, skinny jean giyiyorsanız bu kotun paça boyunun bilek kemiğinin hemen üstünde olması gerekir. Özellikle paçası kesilmiş bu kotları beyaz sneaker’larla kombinleyebilirsiniz.

Diğer yandan da bunun tam tersi ispanyol paça başta olmak üzere geniş paça kotların da paça boylarının uzun olması gerekir. Altına topuklu ayakkabı giydiğiniz zaman pantolonun içinden ayakkabı topuğunun üzerini örtmesi gerekiyor.

3) Koyu Renk Jean’ler

Koyu renk jean’ler duruş itibariyle oldukça güzel görünürler. Üstelik rengi itibariyle de sizi olduğunuzdan daha zayıf göstereceği için üzerinizde çok şık durabilir. Ancak her güzel şeyin bir kusuru olduğuna göre koyu renk jean’leri alırken bilmeniz gereken bir şey var o da çok sık yıkandığı zaman bu kotların renklerinin diğerlerine oranla çok daha çabuk solmasıdır.

Eğer çok titiz biriyseniz her giyip çıkarmada jean’lerini yıkayanlar kesinlikle koyu renk kotları çok kullanmamalı. Soluk bir jean veya herhangi bit kıyafet sizin çok vasat gösterecektir. Renk seçimi yaarken mevsimlerin de dikkate alınması gerekir.

Kış aylarında koyu renkler tercih edilirken yaz aylarında daha açık renkler tercih edilir. Kombin yapmak sizin zevkinize kalmış bir durumdur. Kış aylarında açık renk kot pantolonları renkli çizmeler ile kombin yaparak fark yaratabilirsiniz. Siyah pantolonlar her triko ve gömlekle uyum sağlar. Yırtık ve taşlanmış kotlar hala trend olan kot modelleridir.

Açık ve koyu renk karışımı ile yama yapılan kotlar artık farklı tasarımlar içinde yerini almıştır. Düz bir kot alarak zevkinize uygun olarak tasarımını yapabilirsiniz.

4) Kotunuzun Kesimine Dikkat Edin!

Kıyafetlerin şekli sizin de vücut yapınızı değiştirir. Örneğin, koyu renk, klasik kesim ve paçası uzun olan jean’ler kalçanızın küçülmesine ve bacak boyunuzun da uzamasına yardımcı olur.

Diğer bir yandan da bel bölgenizde fazlalıklarınız varsa bu bölgeyi toparlayacak yüksek bel pantolonlara yönelebilirsiniz. Bacak boyunuzun uzun görünmesi için bir diğer jean alternatifi ise ispanyol paça olanlardır.

casibom - grandpashabet giriş - oran.net -