İğne Oyaları Namaz Başörtüleri

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

İğne oyaları basitçe çeşitli eşyalara dantel işleri eklemeye verilen addır. Ülkemizde kadınlar tarafından yaygın şekilde uygulanan bu el işi uğraşı ile kadınlar harika işler ortaya çıkarabilmekte, hatta oluşturdukları bu işleri sata dahi bilmektedirler. İğne oyaları namaz başörtüleri de kadınların iğne oyası yöntemlerini en çok uyguladıkları yerlerden bir tanesidir.

İğne Oyaları Nerelerde Kullanılır?

İğne oyalarını aslında tığ işlerinin yakıştığı herhangi bir eşyada kullanmak mümkündür. Evlerimizde kullandığımız havlu, mendil, yatak örtüleri gibi pek çok eşyada oyaları işlemek mümkündür. Ayrıca iğne oyaları namaz başörtüleri için eşarplar için ve benzeri kıyafetler için oldukça kullanışlıdırlar. Bu tür oymaları yakıştığı her yerde kullanmak ve tercih etmek söz konusudur. Kadınlar zaman zaman ördükleri bu modellerde değişiklikler dahi yapabilirler. Eklemeler çıkarmalar tamamen bayanların el becerilerine ve beğenilerine kalmış bir şeydir.

Neden İğne Oyaları?

Kızlarımızın çeyizlerini hazırlarken iğne oyalı namaz başörtüleri yaygın olarak tercih edilir. Namazın özel olması nedeniyle ayrı bir özen göstermemiz de söz konusudur. Bunu ancak iğne oyaları ile ürettiğimiz birbirinden güzel desenlerle ve motiflerle gerçekleştirebiliriz. Evli kadınlar kızlarından ziyade kendileri için de iğne oyaları namaz başörtüleri modelleri arasından beğendiklerini işleyebilirler. Bu onlara evleri içerisinde hem bir uğraş verecek hem de sonuçta ortaya çıkardıkları el işlerini faydalı şekilde kullanabilecekler.