Daha Şık ve Güzel Görünmeniz İçin Kaçınmanız Gereken Hatalar

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Biz kadınlar her zaman bakımlı ve şık görünmek isteriz. Özellikle de kıyafet seçmek söz konusu olduğunda en iyisini, en güzelini seçmek için çaba sarf ederiz.

Bunca özene rağmen ne yazık ki her zaman istediğimiz gibi şık olamayabiliyoruz. Çok güzel olayım, çok şık görüneyim derken bir bakıyoruz ki tam tersi olmuş çıkmış. Hatta bunun en şık, en iyi parçalarla yapmak da mümkün. Nedeni ise vücut yapımıza dikkat etmememiz, kıyafetteki potluklara hatalara aldırmadan giymeden devam etmemizden kaynaklanıyor.

En iyi markanın kıyafeti olması üzerimize tam oturacağı, çok güzel duracağı anlamına gelmiyor. Sonuçta her birimiz farkl ı vücut yapısına, farklı farklı kusurlara sahibiz, hiçbirimiz mükemmel değiliz. Kıyafetler de üzerimize göre dikilmiyor. Haliyle aldığımız kıyafetler de hatalar olabiliyor ya da bir tadilat gerekiyor. Bu yüzden de aldığınız her kıyafeti direkt giymeyin.

Elbette dilediğinizi giymekte özgürsünüz, nasıl isterseniz öyle de giyinin ama dışardan nasıl göründüğünüzü ya da tadilat isteyen kıyafetlerle nasıl görüneceğinizi unutmayın. Bence bazen bazı ipuçlarını aklınızda tutmanız gerekiyor. Buna dikkat ederseniz çok şık ve güzel görünebilirsiniz.

1) Pot ve Sarkık Pantolonlara Dikkat!

Jean, hem günlük hayatımızda hem de şık kombinler yapacağımız zaman en çok kullandığımız parçalardan biridir. Bu yüzden de en çok kullandığımız bir parçanın hatta star parçanın duruşu bizim için oldukça önemli.

Aslında farkında olmadan bazı hatalara dikkat etmiyoruz. Ancak pot ve bol duran bir jean ile üzerinize tam oturan jean duruşunun arasında ciddi anlamda fark var. Her şeyden önce bu bolluklar kıyafetinizi basit ve kalitesiz gösterir.

Bu görüntüyü engellemek için kendi bedeninizde kot pantolonlar almaya özen gösterin ve düşük belli pantolon stillerinde kaçının.

2) Donuk Makyaj

Makyaj hemen hemen her kadının hayatında yer almaktadır. Bazı kadınlar makyaj yapmaktan çok fazla keyif alırken, bazıları için ise sıkıcı olabiliyor. Ancak sonuç ne olursa olsun hemen hemen çoğu kadın makyaj yapıyor.

Makyaj doğru ve dozunda olduğu takdirde bir insana bambaşka hava katan bir uygulamadır. Yanlış uygulandığında ise durum çok fena olabilir. Özellikle de top top olmuş maskara, pütür pütür olmuş bir ruj, donuk bir yüz ifadesi… Eminim ki kimse bu şekilde yapılmış bir makyaja ve donuk bir yüz ifadesine sahip olmak istemez.

Kötü ve donuk bir ifade halini almış makyajla gezmek istemiyorsanız, makyajınızın tazeliğini korumak için yanınızda mutlaka bir makyaj temizleyicisi ve birkaç çeşit makyaj malzemesi bulundurun. Unutmayın ki eski makyaj sizi olduğunuzda daha yaşlı, yorgun gösteririr.

3) Rengi Solmuş Kıyafetleri Giymeyin!

Koyu kıyafeti güzel gösteren rengidir. Bu yüzden rengi solmuş, ağırmış tarzda bir kıyafeti giymek doğru değildir. Örneğin, siyah bir elbise giyeceksiniz ama bu elbisenin rengi solmuş ve siyah halinden eser kalmamış, bu şekilde bir elbise, t-shirt ya da siyah bir jean’i giydiğinizde size oldukça bakımsız bir görünüm yaratır.

Siyah kıyafetlerinizin solmamasını ve ilk günkü canlılığını yitirmeden kalmasını istiyorsanız, siyah kıyafetlerinizi soğuk suda yıkayın ve makinede kurutmaktan kaçının. Renklerin canlılığını korumak için yıkarken suya sirke, koyu kahve veya çay eklemeyi deneyin.

4) Kıyafetlerinizdeki Detaylara Özen Gösterin

Kıyafet giydiğiniz zaman özenle giymeye dikkat edin. Yakası, paçası bir tarafta olmamalı, kıravat takıyorsanız yan durmamalı. Örneğin, gömlek giydiğinizde kadın erkek hiç farketmez, kollarını birçoğumuz kıvırarak giyeriz.

Gömleğin kollarını kıvırdığımızda ise buna özen göstermemiz gerekir. Çünkü güzel katlanmış gömlek kolları sizi daha genç, dinamik ve daha asil gösterecektir. Özenle katlanmış bir gömlek kolu ile çok basit görünürsünüz.

5) Kirli Gibi Görünen Kıyafetleri Giymeyin

Beyaz öylesine asil ve bir o kadar da masum bir renk ki hemen hemen parçaya çok yakışıyor. Üstelik bu sene kış sezonunu da oldukça etkisi altına aldı. Çok şık durduğu için de her zaman giyebileceğiniz bir renk. Aynı zamanda sizi çok güzel de gösterebilir ama sadece mükemmel beyazlıktalar ise!

Beyaz olan bir kıyafetin sararması veya griye dönük bir hal alması hiç hoş değil. Bu sizin dışarıdan pis görünmenize neden olur. Aynı şekilde ter izleri de sizi çok kötü gösterecek bir sorundur. Tişörtünüzde bu tarz lekeler varsa mutlaka leke çıkarıcılarla çıkarmalısınız. Zira çıkmıyorsa da lekeli kıyafetleri giymemelisiniz.

6) Giysilerinizin Üzerine Düşenlere Dikkat Edin

Saç bakımı oldukça önemli bir konu. Sonuçta sizin duruşunuzu, görüntünüzü en çok etkileyen noktalardan biridir. Bu yüzden de her zaman bakımlı ve temiz olmak gerekir.

Saçta görülen en büyük sorunlardan biri şüphesiz ki kepektir. Saçlarımızdan görülmesi, hatta kıyafetimizin üzerine dökülmesi hiç hoş bir görüntü oluşturmaz. Hatta insanlar tarafından da itici bir durum olarak görülebilir. Kafa deriniz çok kuru ise özellikle de saçınızla oynayarak saç derinizi çiziyorsanız bu kepek oluşumuna neden olabilir.

Elbette altında yatan başka sebepler de olabilir. Bunun bir cilt hastalığı olduğu unutulmamalıdır. Bu yüzden mutlaka bir uzmandan yardım almalısınız.

7) Karışık Aksesuarlardan Uzak Durun

Aksesuarlar, kombinlerimizi tamamlamada kullandığımız en önemli parçalardan biridir. Kıyafete adeta son noktayı koyar. Özellikle şık kadınların kıyafetlerine ve kombinlerine baktığınızda güzel görünenin sadece kıyafet değil, aynı zamanda da aksesuar olduğunu görürsünüz.

Kıyafetlere son noktayı yapan ve noktalandıran en önemli detaydır aksesuar. Ancak her şeyin bir sınırı ve kuralı vardır. Aksesuarı çok hareketli ve renkli karışık parçalarla kullanırsanız kombininiz daha da çok karışacağı için çok kötü görünebilirsiniz.

Özellikle canlı renkte bir makyajla birleştiğinde abartı aksesuarlar dikkatlice düşünülmüş bir kıyafeti bile karmaşık ve garip gösterebilir.

8) Kendi Tarzınıza Uygun Olan Kıyafetleri Giyin

Kıyafet aldığınız zaman kendinize ve tarzınıza uygun olup olmadığına çok dikkat edin. Başkalarından görüp beğendiğiniz kıyafetleri giymeyin. Size yakışmayabilir ya da size hitap etmeyebilir. Sonuçta herkesin yapısı, duruşu karakteri, zevki farklıdır.

Dönemin modern, şık parçalarını almaya özen göstermelisiniz. Örneğin, rap dinleyen, o tarz giyinen birinin giydiği kıyafetleri bu tarzla hiç alakası olmayan biri giydiğinde absürt duracaktır. Moda bile olsa kendinize yakışanı tercih edin. Unutmayın ki moda her yeni çıkan parçayı giymek değildir, moda, insanın kendine yakışanı giymesidir.