İlk Buluşmada Etkili Olabilecek Kıyafet Renkleri

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Bazen sebepsizce bir kişinin yanında ya da herhangi bir mekanda kendinizi çok huzurlu ya da oldukça gergin hissedebilirsiniz. Bunun somut nedenlerden oluşabilmesi mümkün olduğu gibi bazen de etrafınızda bulunan renklerin psikolojiniz üzerindeki etkilerinden kaynaklanır.

Kıyafet, insanlar hakkında ilk izlenimlerin oluştuğu, karakter analizinin yapılmasına yardımcı olan önemli bir unsurdur. Bu yüzden de özellikle ilk kez görüşeceğimiz insanların yanında her zaman doğru, uyumlu ve kendimize uygun kıyafetler seçmeli ve düzgün giyinmeliyiz.

Yani etrafınızda ki insanları sadece davranışlarınız, bakışlarınız ve sözleriniz ile değil giyeceğiniz kıyafetleriniz hatta giydiğiniz kıyafetin renkleri ile de etkileyebilir. Çünkü bir kıyafeti kıyafet yapan, gördüğünüzde işte bu dedirten şey rengidir. Hepimize olmuyor mu bir kıyafet giydiğimizde güzelmiş ama… Rengini sevemedim, benim rengim değil, bu rengi yok mu şeklinde bir sürü yaparız.

Renklerin insan psikolojisi üzerinde ne kadar etkili olduğu bilinen bir gerçek. Sizin karakterinize dair ipuçları veren renk seçimi özellikle ilk buluşmada çok fazla dikkat etmeniz gereken bir konu.

1) Kırmızı

Kırmızı; aşk ve şehvet gibi güçlü duygularla örtüşse de kan ve şiddet gibi tezatlıklarla da hatırlanabilir. Ancak yine kırmızı vazgeçilmez renklerin başında gelir.

Risk alabileceğinizi, cesur ve güçlü olduğunuzu kırmızıyla vurgulayabilirsiniz. Yakut kırmızısı, şarap rengi, narçiçeği, kiraz kırmızısı, domates kırmızısı veya turuncumsu kırmızıdan biri mutlaka size yakışacaktır.

Kırmızın birçok tonu olduğunu unutmayın. Çok fazla dikkat çeken ya da sizi basit gösterecek kırmızıdan uzak durmanız gerektiğini de hatırlatmak isteriz.

2) Mavi

2020’nin en trend renklerinden bahsederken mavinin sezonun en gözde renklerinden biri olduğuna değinmiştik. Mavi; sakinlik, sükunet ve aynı zamanda da sadakati sembolize eder.

Bir diğer yandan mavi renginin insana “güven veren” bir yönü vardır. Bu yüzden de pek çok marka, hatta bazı bankaların renginin bu nedenle mavi olduğunu söyleyebiliriz.

Kombinlere gelecek olursak, kış aylarının kasvetinden bizi aydınlığa çıkaran bir renk olacağı için sezonun en gözde rengi diyebiliriz. İlk buluşmada mavi giymek karşı tarafta gayet olumlu izler bırakmanıza yardımcı olabilir.

3) Yeşil

Doğayı çağrıştıran ilk renklerden biri şüphesiz ki yeşil. Doğayı çağrıştırmasından dolayı aynı zamanda doğallığı, huzuru ve sakinliği de beraberinde getirir. Doğadan gelen anlamla birlikte yeşilin anlamları arasında gençlik, yenilik, dinamizm, ümit ve dinçlik de yer alır.

Eğer yeşili seviyorsanız yeni sezonun en trend yeşil tonlarından olan adaçayı yeşilini kesinlikle kullanabilirsiniz.

4) Mor

Mor renk genellikle asalet ile ilişkilendirilir. Mor rengin anlamı nedir sorusuna verilebilecek diğer cevaplarsa lüks hayat, zenginlik ve zarafet olur. Ayrıca dinamik bir renk olan mor romantizmi, duygusallığı ve tutkuyu da simgeler.

İnsanda heyecan uyandıran ve insanın harekete geçmesini sağlayan bir renk olarak da ifade edilebilir. Özellikle tarihe bakacak olursak Antik Roma Dönemi’nde kralların mor rengini kullandığını görüyoruz.

İnsanları oldukça etkileyen bu rengi siz de evinizde ya da kıyafetlerinizde abartıya kaçmadan kullanabilirsiniz.

5) Kahverengi

Toprak ve ahşap rengi olan kahverengi sağlamlığı ve güveni temsil eder. Bu nedenle mobilyalarda bu renk oldukça fazla kullanılır. Ayrıca doğanın da rengi olan kahverengi güveni de simgeler. Dostluğun rengidir.

Samimi, yargılamayan, güçlü ve açık bir dostluk mesajı içerir. Genellikle kalabalık ortamları tercih eden, yalnızlıktan hoşlanmayanların rengidir.

İlk buluşmada kahverengi tercih etmek karşı tarafa dostane duyguların, dayanıklılığın, olgunluğun sinyallerini verir. Ancak kombinlerken dikkatli ve özenli olmayı gerektirir.

6) Pembe/Şeftali Tonları

Narin bir renk olan pembenin aynı zamanda insanlarda sakinleştirici bir etkisi de vardır. Dinginliği ve mutluluğu ifade eder. Sinirli bir kişinin öfkesini yenmesinde ve sakinleşmesinde pembenin rolü hayli büyüktür.

Pembe rengi seven insanlar genellikle neşeli, duygusal, ürkek, sorumluluklarını yerine getiren ve uysal kişiler olur. İlk buluşmada yaratmak istediğiniz imaj yukarda saydıklarımız ise, şeker pembesi, gül pembe, şeftali, mercan veya pastel renklerinden biri teninizi bütünleyecektir.

7) Turuncu

Baktığınız anda sizi kendisine çeken bir renk turuncu. Hem dikkat çekici hem de dinamizmi çok yüksek. Dışa dönük bir renk olan turuncu oldukça heyecan verici bir anlama da sahip.

Mutluluk verici, çarpıcı, dinamik ve insanın içini kıpır kıpır yapan bu renk umudun da en güzel temsilcileri arasında. Sıcak bir renk olmasında dolayı da ortamı yumuşatır ve ısıtır.

İlk buluşmada turuncu giymek karşı tarafın güvenini kazanmanızı sağlar, aynı zamanda ortamdaki gerginliğin azalmasına yardımcı olacağından sohbetin kolay akmasına yardımcı olur. İyi bir modelde seçeceğiniz turuncu size avantaj sağlayabilir.