Kısırlığın Önlenmesine Yardımcı Olan Besinler

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Kısırlık, bir çiftin hamile kalamama durumudur. Çiftlerin yaklaşık %15’i bununla karşılaşabilir. Kısırlık, erkek ve kadınlarda birçok faktörden kaynaklanabilir. Erkeklerde kısırlığın en yaygın nedenleri arasında sperm sayısının azlığı, şekli ve hareketlerinde bozukluklar sayılabilir. Bunlara ek testislerin hasarı veya enfeksiyonları, hormon dengesizlikleri nadirde olsa yer alır.
Kadınlarda ise en yaygın nedenler arasında ovülasyon problemleri, tüplerin tıkanması en yaygın görünenlerdir. Bunlara ek olarak rahim problemleri, endometriozis ve hormon dengesizlikleri yer alır.

Yaş faktörü de kısırlıkta önemli bir rol oynar. Hem erkekler hem de kadınlar yaşlandıkça doğurganlık oranları düşer. Kadınlar 35 yaşından sonra gebelik şansı daha düşüktür ve 40 yaşından sonra doğurganlık oranları daha da düşer. Erkeklerde de yaş ilerledikçe sperm kalitesi ve sayısı azalabilir.
Kısırlığın önlenmesi amacıyla besin tüketimimize dikkat edebiliriz. Bilinen ve kısırlığın önlenmesine yardımcı bazı besinler şu şekildedir.

Folate
B vitaminleri ailesinden bir vitamindir. Folate açısından zengin besinler, doğurganlık açısından önemlidir. Folate, yumurtlamayı ve spermleri etkileyen DNA sentezine yardımcı olan bir vitamindir. Yeşil yapraklı sebzeler, fasulye, nohut, mercimek, brokoli, portakal suyu, fındık ve tahıl ürünleri gibi birçok gıda da bulunur.

Çinko
Üreme sağlığı için önemli bir mineraldir. Erkeklerde, çinko, testosteron üretimini artırabilir ve sperm kalitesini artırabilir. Kadınlarda, çinko, yumurtlamayı düzenler ve hormon dengesini sağlar. Yumurta, et, kabak çekirdeği, tofu ve nohut gibi birçok gıda, çinko açısından zengindir.

Omega-3 Yağ Asitleri
Doğurganlık açısından önemlidir. Omega-3 yağ asitleri, sperm kalitesini artırabilir. Ovülasyonu düzenleyebilir ve gebelik şansını artırabilir. Somon, ton balığı, ceviz, keten tohumu ve chia tohumu gibi gıdalar, omega-3 açısından zengindir.

Antioksidanlar
Serbest radikallerin etkilerine karşı koruma sağlar ve hücre hasarını önler. Bu nedenle, antioksidanlar, üreme sağlığı için önemlidir. C vitamini, E vitamini, beta-karoten ve selenyum gibi antioksidanlar, doğurganlık açısından önemlidir. Portakal, kırmızı biber, brokoli, ıspanak, ceviz ve yumurta gibi birçok gıda, antioksidan açısından zengindir.

Protein
Protein, üreme sağlığı için önemli bir besindir. Protein, vücuttaki hücrelerin ve dokuların yapısını oluşturur. Ayrıca, hormonların üretiminde ve yumurtlama sürecinde rol oynar. Et, balık, süt ürünleri, yumurta, fasulye ve nohut gibi birçok gıda, protein açısından zengindir.

Sadece kısırlık açısından değil tüm sağlık problemlerini önlemek amacı ile beslenme şeklimize dikkat etmeliyiz. Bu bakımdan yukarıdaki besinleri menünüzden eksik etmemeniz önerilmektedir.

casibom - grandpashabet giriş - oran.net -