Sigarayı Bırakanlar için Vücutsal Değişimler

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Sigarayı bırakmak zorlu bi süreç olmakla birlikte bu süreçte çevrenizdekilerinde sizlere yardımda bulunması süreci hızlandıracaktır. Sigarayı bırakmanın ardından vücudunuzda gerçekleşecek olan vücutsal değişimleri merak edenler için bu konuda yaşanılan gelişmeleri tecrübe edinen kişiler vasıtasıyla sizlere aktaracağız. Sigara bırakma evresinde ve sigarayı bıraktıktan sonra vücutsal değişimler nelerdir? vücutta ne gibi değişimler yaşanmaktadır? bunları anlatacağız. Sigarayı bırakarak sağlığınız için çok önemli bir adım attınız. Sigarayı hayatınızdan çıkararak kendinize yaptığınız iyilikleri öğrenmek ister misiniz? “Gelinaksesuar” ekibi olarak hazırladığımız haberimizi okuyarak, sigarayı bıraktıktan sonraki olumlu değişimler öğrenebilirsiniz.

Sigaranın sağlığa uzun vadede verdiği zararlar malum. Sigara, kanser, kalp ve damar hastalıkları, kronik bronşit, kısırlık, mide hastalıkları gibi birçok hastalığa sebep olur. Sigara içilen her gün bu hastalıklara bir adım daha yaklaşılır ve bir süre sonra ne yazık ki geri dönüş olmaz.

Sigara bağımlılığından kurtulmaya karar vermek bu hastalıklardan uzaklaşmanız için gereken ilk adımdır. Sigarayı bıraktığınız andan itibaren ne kadar doğru bir karar verdiğinizi göreceksiniz. Gelin sigara bağımlılığından kurtulmanın sağlığınızı ve sosyal hayatınızı nasıl etkilediğine bakalım.

Sigarayı bıraktıktan sonra vücutta neler değişir?

 • 20 dakika sonra, sigara içerken artan nabız ve kan basıncı normale döner. Kan dolaşımınız düzelir.
 • Sigarayı bıraktıktan 2 saat sonra, sigara isteğiniz artabilir. Bununla birlikte gerginlik, açlık ve uyku problemleriyle karşılaşabilirsiniz.
 • 12 saat boyunca sigara içmediğiniz takdirde, kandaki karbonmonoksit miktarı normale dönmeye başlar. Oksijen miktarı artar ve olması gereken seviyeye gelir.
 • 1 gün sonra, kalp krizi geçirme riskiniz azalır. Ancak bu riskten tamamen kurtulmanız biraz zaman alabilir.
 • Sigarayı bırakalı 2 gün oldu! Koku ve tat alma duyularınız gelişir. Sigaradan önce olduğu gibi yediklerinizin içtiklerinizin tadını daha iyi almaya başlarsınız. Yaşam kaliteniz artmaya başlar.
 • 3 gün sonra, sigarayla vücudunuza giren nikotinden arınırsınız. Bu nedenle en ağır sigara krizleri 3 gün sonra başlar. Sigara krizleriyle birlikte baş ağrısı, mide bulantısı gibi problemler yaşayabilirsiniz. Böyle durumlarda sigara isteğini azaltan besinlerden tüketebilirsiniz.
 • Birkaç hafta sonra sigara yüzünden iyi performans gösteremediğiniz konularda yükselişe geçersiniz.  Akciğer fonksiyonlarınızın düzelmesiyle birlikte spor, seks gibi fiziksel aktivitelerde daha iyi olursunuz. Ayrıca 2-3 haftanın sonunda sigara isteğiniz de azalmaya başlar.
 • Akciğerlerinizin eski sağlığına kavuşması ayları bulabilir. 1-9 ay arasında sigaranın sebep olduğu öksürük, nefes darlığı gibi rahatsızlıklar azalmaya başlar.
 • Sigaradan kurtulalı 1 yıl oldu! 1 yılın sonunda, sigara nedeniyle artan kalp hastalıklarına yakalanma riski %50 azalır.
 • Sigarayı bıraktıktan 5 yıl sonra, damarların eski haline dönmesiyle felç riski azalır. Hatta içmediğiniz zamanki seviyeye kadar iner.
 • 10 yıl sonra, sigaranın sebep olduğu en kötü hastalıklardan biri olan kansere yakalanma riski azalır. Bu risk tamamen ortadan kalkmayabilir ancak %50 oranında azalır.
 • 15 yıldır sigara içmiyorsanız kalp hastalığına yakalanma riskiniz, hiç sigara içmemiş birinin yakalanma riskiyle aynı seviyeye gelir.

Sigara bağımlılığından kurtularak, hastalıklara yakalanma riskini azaltabilir ve ömrünüzün daha uzun ve sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Sigarayı bırakmak sosyal hayatı etkiler mi?

Sigarayı bıraktıktan sonra vücutta meydana gelen olumlu değişimleri okudunuz. Peki sigarayı bırakmak sosyal hayatınızı nasıl etkiliyor?

Sağlığınızın iyiye gittiğini fark ettikçe, moraliniz yükselir. Sigaranın maddi olarak verdiği zarar ortadan kalkar. Sevdiklerinizle bir araya geldiğinizde mekan kısıtlamanız olmaz. Kış aylarında mekanların dışında sigara uğruna üşümek yerine, içeride sıcak vakitler geçirebilirsiniz. Eviniz, arabanız mis gibi kokmaya başlar. Cinsel hayatınızı olumlu yönde etkileyeceği için partnerinizle heyecan verici anlar yaşayabilirsiniz. Sigaranın vücudunuza verdiği zararlar ortadan kalkacağı için daha enerjik, aktif ve başarılı bir hayatınız olur.