Boyun Fıtığı Neden Olur? Tedavisi Var mıdır?

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Boyun fıtığı toplumumuzda birçok kişinin karşılatığı sorunların başında yer almaktadır. En az bel fıtığı kadar boyun fıtığı da tehlikeli ve tedavisi zor bir rahatsızlıktır. Boyun fıtığı gün geçtikçe artmaktadır. Bunun nedeni bilgisayar karşısında fazla kalmak, boynu doğru şekilde tutmamak, yanlış oturma şekilleri zamanla kemik yapısında oluşan eğriler ve disklerdeki bozulmalar sonucu meydana gelmekte olan bir rahatsızlıktır.

Boyun fıtığının tıptaki adı Servikal Disk Hernileridir. Boyun bölgesinde ağrı ve uyuşmaya neden olan bu durumun zamanla dayanılamayacak duruma gelmesine neden olmakta olan bir rahatsızlıktır. Disk adı verilen ve boyun bölgesinde iki adet kemik arasında yer alan yastıkları taşıma işlemini yerine getiren önemli bir öğedir. Bu öğeyi taşıyan sinirlerin yıpranması, kemiklerin eski oluşumunu kaybetmesi, sinir köklerinin sıkıştırılması gibi etkenler boyun ağrılarına neden olmaktadır.

Boyun fıtığı için boyun egzersizleri yapılmaktadır. Bu sayede güçsüz kalan kemiklerin tekrar toparlanarak ağrı ve uyuşmaları minimuma indirmesi sağlanmaktadır. Uzmanların vermiş olduğu ilaçlar ve merhemlerin yanı sıra ilerleyen düzeyde boyun fıtıkları için ameliyat gerekebilmektedir. Fakat bu tür ameliyatlar her zaman riskli olmanın yanı sıra boyun bölgesinin tekrar eski düzeyini alması zor bir durumdur. Bu yüzden mümkün olduğunca boyun fıtığı olmamak için dikkatli oturmalı ve sağlığınıza zarar görmeden önce önlemler alarak dikkat etmelisiniz.