Sigarayı Bırakırken Kilo Almamanın Yolları

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Kilo almak istemeyen ancak sigaradan artık kurtulmanın vaktinin geldiği düşününler için sigarayı bırakmanın en basit yolunu sizler için araştırdık. Sigarayı bırakırken vücudunuzun kötüye gitmemesi, kilo almamanız aksine kilo verebilmeniz için yapılması gereken davranışları sizler için detaylarıyla anlatacağız. Sigara tiryakisi pek çok kişi kilo almaktan korktuğu için sigarayı bırakamaz. Ancak kilo almak sigara içmek kadar zararlı değildir. Sigarayı bıraktıktan sonra kilo almak her zaman gerçekleşen bir durum olmayabilir. Dikkat edildiği takdirde kilo almadan sigarayı bırakmak mümkündür. “Gelinaksesuar” ekibi olarak hazırladığımız özel haberimizde sizlere, kilo almadan sigarayı bırakmanın yollarını sunuyoruz.

Sigarayı bırakınca neden kilo alınır?

Sigarayı bırakanların çoğu 1-2 kilo da olsa kilo alır. Sağlıklı beslenildiği sürece bu kilolar geri verilecektir. Sigarayı bırakmaktan vazgeçmek yerine kilo almamak için neler yapabilirsiniz onlar bir düşünün. Sonunda hem sigara alışkanlığınızdan kurtulmuş olacaksınız hem de istediğiniz kiloda sağlıklı bir yaşam süreceksiniz. Peki, sigarayı bıraktıktan sonra neden kilo alınır?

  • Sigarayı bırakmanın stresi ve gerginliğiyle hareket etme isteğiniz azabilir. Eskisi gibi enerji harcamadığınız için kilo alımı gerçekleşir.
  • Sigaranın etken maddesi nikotin metabolizmayı hızlandırıcı özelliğe sahiptir. Sigara içtikten sonra metabolizmanız hızlanır, kalbiniz daha hızlı atar. Ancak bu sanıldığı gibi iyi bir durum değil, tam tersi kalp için son derece zararlıdır.
  • Sigarayı bıraktıktan sonra tat ve koku duyularınız gelişir. İştahınız artar ve daha çok yemek yeme isteği oluşur.
  • Sigarayı bıraktıktan sonra, sigaranın yerini başka bir besinle doldurmak isteyebilirsiniz. Çünkü ağzınızda ve ellerinizde sürekli bir yiyecek olması sigara krizlerinizin önüne geçer. Bu da aldığınız kalorilerle birlikte kilo artışına sebep olur.

Sigarayı bıraktıktan sonra kilo almamak için:

Porsiyonlarınızı azaltın!

Tat ve koku alma duyularınız eski haline döndüğü için porsiyonlarınızda artış olabilir. Bunu önlemek için az ve sık yemeye çalışın. Daha küçük tabaklar kullanın ve lokmalarınızı iyi çiğneyin.

Bol su için!

Su içmek, sigarayı bıraktıktan sonra sizin için önemli bir yardımcıdır. Günde 8 bardak suyu yudum yudum içmeye özen gösterin. Hem sigara krizlerinin önüne geçer hem de kilo alımına engel olmak için yardımcı olur.

Ara öğünlerinizi atlamayın!

Su dışında bitki çayları, tarçınlı süt, ayran gibi içecekler de ara öğünleriniz için doğru seçimlerdir. Özellikle yeşil çay metabolizmanızı hızlandırmanıza yardımcı olur. Yanında bir avuç kadar kuruyemiş veya kuru meyveler yemek sigara isteğinizi ve açlık krizlerinizi önleyecektir.

Kalori kontrolü yapın!

Tatlı yerine meyve yemeye özen gösterin. Sigarayı bırakmak kan şekerinde düzensizliklere neden olabilir. Bu düzensizlik de daha çok tatlı ve daha çok karbonhidrat yeme isteği oluşturur. Kalori alımınızı kontrol altında tutmak için tatlı isteğinizi meyve yiyerek bastırın. Böylece daha sağlıklı ve daha az kalorili bir tercih yapmış olursunuz.

Kendinizi oyalamaya çalışın!

Yemeğinizi bitirdikten sonra sofradan kalkın. Çünkü sofrada oturdukça sigara içemediğiniz için yemeye devam edebilirsiniz. Yemekten sonra kendinize uğraşlar bulun. Dişlerinizi fırçalayın, ev işleriyle oyalanın. Yatma saatlerinizi biraz erkene alabilirsiniz. Böylece geç saatte yemek yeme veya sigara içme isteğini atlatabilirsiniz.

Mutlaka spor yapın!

Sigarayı bıraktıktan sonra metabolizma hızı yavaşlar demiştik. Metabolizmanızı tekrar hızlandırmanın en etkili yollarından biri spor yapmaktır. Sporla birlikte daha fazla mutluluk hormonu salgılayacaksınız ve sigarayı aklınıza bile getirmeyeceksiniz. Spor yapamadığınız zamanlarda da arabayla gideceğiniz yere yürüyerek gitmeye çalışın. Asansöre binmek yerine merdivenleri tercih edebilirsiniz.

Kahve içmekten korkmayın!

Kahve, sigara isteğini artıran bir içecektir. İlk zamanlar sigarayla birlikte kahveyi de bırakabilirsiniz. Ancak aşırıya kaçmadan kahve tüketmek kilo kontrolü yapmanız için size yardımcı olabilir.

Abur cuburdan uzak durun!

Nane, naneli sakız, karanfil sigara isteğinizi azaltan seçeneklerdir. Sigara krizleriniz olduğunda abur cubur yemek yerine bu seçeneklerden faydalanın.

Kilo almadan sigarayı bırakmanın yollarınısizlerle paylaştık. Sağlıklı bir yaşam için sigaradan bir an önce kurtulun. Ne kadar doğru bir karar verdiğinizi göreceksiniz.