Kayak Kıyafeti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Kar keyfini yaşamak isteyen ya da iş, okul yoğunluğuna biraz ara verip tatile çıkmak isteyenlerin ilk tercihi, şüphesiz ki kayak merkezleri oluyor. Hem kayak yapıp eğlenmek hem de dinlenme tesislerinde keyifli vakit geçirmek isteyenler, bu dönemi en iyi şekilde değerlendirmek istiyor. Bunun başlangıç süreci de, alışverişten geçiyor.

Kayak yaparken giyilecek olan kayak kıyafetleri, detaylı bir araştırmayla seçiliyor. Çünkü kayak kıyafetlerinde önemli olan, hem yapısal ve fonksiyonel uygunluğu hem de sıcak ve şık tutması.

Kayak kıyafeti alırken ilk önem verilmesi gereken, kayak kıyafetlerini kiralamak olmamalıdır. Bu yüzden satın alabiliyorsanız mutlaka satın alın. Çünkü sağlığınızı korumak adına, daha önce giyilmemiş olan kıyak kıyafetlerini giymeniz doğrusu. Peki o zaman kayak kıyafetlerini nereden almalı ve neler almayız detayları yazımızda!

1) Kayak Kıyafetleri Nereden Temin Edilir?

Kayak kıyafetlerinizi, kayak tesisine gitmeden önce bir spor mağazasından alabilir veya isterseniz kayak tesisindeki mağazalardan satın alabilir/kiralayabilirsiniz. Ancak ben kiralama fikrine sıcak bakmayanlardanım. Bu nedenle üstünüze giyeceğiniz kıyafetlerin bir kısmını satın alıp bir kısmını da dolabınızdan ayarlayarak bütçenizi zorlamadan kayak yapma imkanı yaratabilirsiniz.

Bir kayak kıyafeti temelde; pantolon, mont, eldiven, bere, içlik ve kayak gözlüğünden oluşuyor. Giydiğiniz kıyafetlerin, sizi kar soğuğundan en iyi şekilde koruması ve hareket kabiliyetini sınırlandırmaması gerekiyor.

2) Dolabınızdakileri Değerlendirin

Kayak kıyafetlerine çok fazla bütçe ayırmak zorunda değilsiniz. Kayak montu ve pantolonunu bir kayak kıyafeti üreticisi olan markadan satın alarak, diğer ürünleri ise farklı mağazalardan alabilirsiniz.

Zaten hepimizin dolabında çok sayıda swearshirt ve termal tayt çeşitleri mevcut. Kayak kıyafeti seçerken daha sonra da giyebileceğiniz modelleri tercih edebilirsiniz. Gerçi mevsimler de değişime uğradığı için neredeyse çoğu ile artık kar yağmıyor.

Anlayacağınız belirli bölgelerdeki kayak yerlerine gitmediğiniz sürece kayak montunu bile giymenin pek anlamı kalmıyor. Yani aldığınız ürünler daha sonra pek de kullanılmıyor, bu nedenle kayak montu ya da kayak pantolonu alırken dilediğiniz çılgın renkleri tercih edebilirsiniz. “Sonra da giyilir” deyip ille lacivertlere, grilere kaçmaya gerek yok.

3) Kayak Kıyafetleri Nasıl Olmalı?

Kayak kıyafetlerinde aranması gereken ilk üç özellik suya dayanıklılık, ısı yalıtımı ve teri dışarı atma özelliği olarak belirlenmiş durumda. Kar yağışında ya da karla temas halinde ıslanmamak ilk tercih.

Isı yalıtımı ise çok soğuk zirvelerde ya da kaymıyorken üşüme ihtimaline karşı bizi soğuktan koruması için gerek duyulan bir özellik. Kayarken, dağ ne kadar soğuk olursa olsun, terlendiği için de teri dışarı atan kayak kıyafetleri büyük avantaj sağlıyor. Bunların dışında kolay giyip çıkarılabilen, yani kolay kullanım imkanı sağlayan, esneklikliğiyle hareket kabiliyetine engel olmayan ve cilde temas edeceği için yumuşaklığa sahip ürünler tercih edilmelidir.

4) Kayak Montu Seçimine Dikkat!

Kayak montu alacakları zaman çoğu kişi monta dokunduğunda şaşkınlık içinde kalıyor ve o anda başlıyor hatalı mont seçimleri. Çünkü kayak montu gibi spor mont ürünlerinin dokuları oldukça incedir. İşte bu yüzden de çoğu kişi buna şaşırıyor ve “bu mont beni soğuktan korumaz” diye düşündükleri için daha kalın mont arayışına giriyor.

İşte bu hataya düşerseniz kayak şçin tatilde daha çok üşürsünüz. Kayak montunun en önemli özelliği ince ve sağlam olmasıdır. Eğer kayak montu alacaksanız bu ayrıntıyı gözden kaçırmalısınız.

4) Su Geçirmeyen Eldivene Dikkat!

Kayağa giderken bence unutulmaması gerekenler listesinde su geçirmeyen eldiven ve kayak çorabı da var. İlk ve son kez kayak yapacaksanız bile bu ikisini almak isteyebilirsiniz. Çünkü hem gerçekten kayak yaparken üst düzey bir konfor sağlıyor, hem de sonradan kullanılabiliyor.

5) Kayak Gözlüklerinizi Unutmayın!

Kayak gözlükleri, gözlerinizi rüzgardan ve kar soğuğundan korumak için kullanılıyor. Taktığınız kayak gözlüğünüzün, göz sağlığınıza zarar vermemesine dikkat etmeniz gerekiyor.

Ayaklarınızı sıcak tutmak için ise yapmanız gereken tek şey, kışlık çorabınızın üzerine kayak çorabı giymeniz.

Eğer siz de kayak yapmak istiyor ama neler alacağınıza karar veremeyenlerdenseniz kayak kıyafetlerine dair birçok bilgiyi bu yazıdan elde edebilirsiniz. Kış mevsimi sona ermeden, kar yerden kalkmadan karın tadını çıkarın bol bol kayın!