Gelinliğin Fiyatı Nasıl Belirlenmeli?

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Vitrinlerde gördüğümüz binlerce gelinlik modeli, renk ve kumaş olarak birbirine benzese de, kaliteli olup olmadığını anlamak gelin adayları için oldukça önemli bir konu. Gelinliğin fiyatını etkileyen en önemli etmenlerden biri ise elbette ki kullanılan malzeme ve işçilik. Genellikle gelinliklerde dantel ve tül kullanılmakla birlikte, süslemesi için kullanılan değerli taşlar, boncuklar ve bu taşların işlenmesi yani yapılan işçiliğin kalitesi en önemli faktörler arasında.

Gelinliklerde kullanılan malzemelerin fiyatlandırması konusunda ise, yerli dantelin Fransız dantelden daha pahalı olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra, gelinliğinizi diktirmek istiyorsanız, ithal tül yerine hayal tül adı verilen yerli tül kullanarak gelinliğinizin daha uygun bir fiyata gelmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca, diktireceğiniz gelinlikte kullanılacak tülün kaplama yöntemiyle değil de, serpme adı verilen yöntemle dikilmesi de daha uygun bir fiyat çıkmasına neden olacaktır.

dantelli-gelinlik-modeli2015-dantel-gelinlik-modelleri-47dantelli-gelinlik-modeller

Gelinliğin maliyetini artıran en önemli detaylardan biri de, tabii ki, kullanılan kumaşın cinsi. Bu nedenle, ipek kumaş yerine, sentetik karışımı kumaşlar kullanarak gelinliğinizin fiyatını daha uygun bir aralığa çekebilirsiniz. Uygun fiyatlı bir gelinlik isteyen gelin adayları için diğer bir seçenekte, önceki sezon dikilen gelinlik modelleri arasından bir gelinlik beğenip satın almak ya da, kiralamak olabilir. Bunun yanı sıra, gelinlik fiyatları hakkında ünlü modacıların tasarladığı gelinliklere ya da dikim evlerinde bulunan gelinlik modellerine bakıp fiyatlar hakkında bilgi almakta oldukça faydalı.