Çocuklara Doğa ve Hayvan Sevgisi Nasıl Öğretilir?

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Çocuklarımıza her türlü sevgiyi 10 yaşına kadar kazandırmak gerekiyor. Çünkü bu yaştan sonra çocuklarımıza istesek te birçok konuda bilgi ve sevgiyi aşılamamız imkansız hale geliyor. Çocuklar için 5-6 yaşlarına kadar ana karakterlerini aldıkları ve 10-12 yaşlarına kadar edindiği doğa ve hayvan sevgisinin ilerleyen yaşlarında istese de istemese de devam ettiği görülmektedir. Bu nedenle doğa ve hayvan sevgisini erken yaşlarda kazandırmanız fayda var.

Çocuklara doğa ve hayvan sevgisini nasıl kazandırılır konusunda yapılan araştırma ve çalışmalarda da görülmektedir ki çocuklar etkileşimde oldukları dünya varlıklarıyla kısa sürede bağ kurabilmektedir. Canlılarında dünyanın bir parçası olduğunu düşünürsek insanların onlara kötü davranmaması için ufak yaşlarda doğa ve hayvan sevgisini kazandırmak gerektiğini ve bunun önemini anlamak mümkün olacaktır. Herhangi bir piknik alanında kalan çöplerin, bir izmarit yüzünden çıkan yangınla yanan ormanların, eziyet edilen hayvanların yaşadıkları olumsuzlukları düşündüğünüzde sizde çocuklarınıza doğa ve hayvan sevgisini kazandırmanın önemini düşünebilirsiniz.

Çocuklara doğa sevgisi kazandırmak için onları doğanın güzelliklerini gösterebileceğiniz alanlara tatile götürerek doğanın biz insanlar için önemini anlatabilirsiniz. Doğaya zarar geldiğinde insanlara ne gibi olumsuzluklara neden olduğunu yerinde anlatmak çok daha etkili olacaktır. Aynı şekilde hayvanat bahçesine götürerek ya da en azından sokakta zararsız hayvanlardan birini severken canlılara zarar verilmemesi gerektiğini ve onlarında bizler gibi canının yandığını, birer aileleri olduğunu bahsederek bilinçlerinde canlılara zarar vermenin kötü bir şey olduğunu kazıyacak konuşmaları anlatmanız etkili olacaktır.

Doğa ve hayvan sevgisi kazandırmanın diğer bir yolu da eve çiçek vb. bitkiler alarak onlara sorumluluk verebilir ve en azından günün belli saatlerinde sulamaları gerektiğini söyleyerek çiçeklerinde birer canlı olduğunu ve hayatın birer parçası olduğunu gösterebilirsiniz.

Hayvan sevgisini kazandırmak içinde yine eve evcil hayvan almanın yararı oldukça büyüktür. Kedi, kuş, köpek vb. hayvanları sevmesini sağlayacak olumlu bir davranış olacaktır. Varsa arkadaş ya da akrabalarının evcil hayvanlarını görmelerini ve onlarla nasıl zaman geçirdiğini göstermek üzere misafirliğe giderek bunu yerinde görmesini sağlamalısınız. Çocukların hayvan ve doğa sevgisini kazanmalarını sağlamak ilerleyen yaşlarında hayvanlara zarar vermelerini engelleyeceği gibi doğayla barışık birer birey olmalarını sağlayacaktır. Yoldan yürürken hayvanlardan korkan bir birey olmak yerine onların yaşantının bir parçası olduğunu kabul ederek hayvanlarla barışık bir birey olmasını sağlayacaktır.

casibom - grandpashabet giriş - oran.net -