Folik Asit Hamile Kalmayı Kolaylaştırır Mı?

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Seni B vitamini ailesinin en önemli üyesiyle tanıştıralım: Folik asit. Hamileliğe hazırlanırken ismini sık sık duyacaksın. Peki, sanıldığı gibi folik asit hamile kalmayı kolaylaştırır mı? Hamilelik öncesi folik asit kullanmaya ne zaman başlamalısın ve kullanmazsan neler olur?

Folik asit nedir?

Kendisi DNA sentezinde, hücre bölünmesini sağlamada ve sinir sisteminin gelişiminde çok önemli rolü olan B grubundan bir vitamindir. Hamile kaldığında bebeğinin beyin ve omuriliğinin gelişmesini sağlar.

Hamilelik öncesi folik asit

Folik asit bebeğin gelişiminde önemli bir rol oynuyor. Hamile kalmadan birkaç ay önce ve hamileliğin ilk üç ayı boyunca günlük folik asit takviyesi almak spina bifida ve diğer nöral tüp bozukluklarının görülme riskini büyük ölçüde azaltıyor.

Peki folik asit kullanmazsan ne olur? Kadınların çoğu gebelik öncesinde folik asit eksikliği yaşıyor. Bunda folik asitin günlük depolanan bir vitamin olmasının etkisi var. Hamile kaldığında bedeninde yeterli miktarda folik asit olmazsa spina bifida denilen bir hastalık ortaya çıkıyor. Bu rahatsızlık ise bebeğinde sinir tahribatına, bacak felcine ve öğrenme bozukluklarına neden olabilir.

Folik asit hamile kalmayı kolaylaştırır mı?

Folik asit, progesteron seviyesini düzenliyor ve düzensiz yumurtlamanın önüne geçiyor. Folik asit kullanımı hamile kalmayı kolaylaştırır mı, sorusuna direkt olarak evet, diyemeyiz. Ancak Bu düzensiz yumurtlamaya olan katkısıyla doğurganlığı arttırmada da söz sahibi olduğu söylenebilir.

Bunların yanı sıra “Folik asit bebeğin tutunmasını sağlar mı?” ve “Folik asit yumurtlamayı arttırır mı?” gibi soruların da olabilir. Ancak hamilelik öncesi folik asit kullanmaktaki asıl amaç, bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlamak. Yani, “folik asit ile hamile kaldım” gibi cümleler seni yanıltmasın.

Kolay hamile kalmanın yollarını merak ediyorsan Hamile Kalmanın Kolay Yolları yazımıza göz atabilirsin.

Hamilelik öncesi folik asit kullanmanın yan etkileri var mı, diye merak edebilirsin. Folik asit, vücutta depolanmıyor. Her gün yeniden alınması gerekiyor. O nedenle hamilelik öncesi folik asit kullanmanın herhangi bir yan etkisi yok. Ancak hamilelik döneminde folik asit fazlalığının bebeğin gelişimini olumsuz etkilediğine dair araştırmalar var.