Meryem Ana Otu Nasıl Kullanılır?

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Hamile kalabilmek için türlü yollar deneyip bir türlü sonuç alamadıysan bu yazıda sana Meryem Ana otundan bahsedeceğiz. Kendisi aynı zamanda Fatma Ana eli otu ya da Meryem otu gibi pek çok isimle anılan şifalı bir bitki.

Meryem Ana otu nasıl kullanılır, faydaları neler ve nerede satılır? Hadi başlayalım!

Meryem Ana otu nedir, ilk olarak bunu açıklayalım. Fatma Ana eli otu olarak da bilinen bu ot, hamile kalmakta problem yaşayanların bebek sahibi olmasını sağlaması ve doğumu kolaylaştırmasıyla bilinen bir bitki. Genelde yumru, odunsu ve kuru kök şeklindedir. Yalnızca yağmur yağdığı zamanlarda yaprak açar ve gövdesine su topladıktan sonra eski kuru görünümüne döner.

Rivayete göre Meryem Ana otunun hikayesi Hz. Muhammed’in kızı Hz. Fatma tarafından dikilmiş olmasından geliyor. “Fatma anamızın eli otu” denmesinin sebebi bu. O dönemlerde otun yalnızca doğurganlık konusunda değil; birçok hastalık için insanlara şifa verdiğine inanılıyor.

Meryem Ana otu faydaları neler

Şifalı bir ot olduğuna inanılan Meryem Ana otu ne işe yarar, birlikte bakalım.

Fatma Ana eli otunda yüksek oranda östrojen hormonu bulunuyor ve bu, hamile kalmayı kolaylaştırıyor.
Kan akışını hızlandırıyor.
Sperm kalitesini ve miktarını ve artırıyor.
Spermlerin yumurtalıklara yerleşme hızını artırıyor.
Düzenli tüketildiği takdirde idrar kaçırma problemi için fayda sağlıyor.
Antimikrobiyal özelliği ve içerisinde bulunan antioksidan sayesinde siğil gibi cilt yaralarını tedavi ediyor.
Meryem Ana eli otu doğumdan önce içilirse rahim ağzını genişleterek bebeğin doğumunu kolaylaştırıyor.
Doğum sancılarını azaltıyor.

Meryem Ana otu nasıl kullanılır?

Meryem otunun hem hamilelik hem de doğum için kullanıldığını söyledik. Peki, Meryem Ana otu nasıl hazırlanır, hadi detaylara geçelim.

Meryem Ana otu hamile kalmak için nasıl kullanılır?

Öncelikle bu tavsiyelerin Meryem Ana otu kullananlardan geldiğini söyleyelim. Fatma Ana otunu cam sürahide 1 gün bekletmeli, eşinle birlikte sabah ve akşamları içmelisiniz. Özellikle senin, ovulasyon döneminden 1-2 gün önce tüketmen önemli. Yani, uygulamaya geçmeden önce yumurtlama döngünü takip etmelisin.

Bir diğer yöntem de Meryem Ana otunu bir beze sarıp üzerinde taşımak. Bunun gebe kalmayı kolaylaştırdığına inanılıyor. Otu, üzerinde taşıman gereken süreye dair kesin bir bilgi yok. Ancak Meryem otunu taşımaya başladıktan sonra hiç çıkarmaman gerekiyor. Eşinle cinsel ilişkide bulunduğun zamanlarda dahi üzerinde bulunmalı.

Meryem Ana otu ile hamile kalanlar bu yöntemlerin işe yaradığını iddia etseler de olumsuz sonuç alan da pek çok insan var. Tüm bunların bilimsel bir gerçekliği olmadığını unutma. Fatma Ana eli otunun açılmış halini aşağıda görebilirsin.

Meryem Ana otu doğumda nasıl kullanılır?

Meryem Ana çiçeği kolay bir doğum yapmak amacıyla da kullanılıyor. Bunun için Fatma Ana eli otu ne zaman suya konur, söyleyelim. Sancıların başladığında otu suya koyman ve bitki açıldığında bundan birkaç yudum içmen gerekiyor. Söylenene göre ot açıldıkça anne adayının rahmi de açılıyormuş, böylelikle daha rahat bir doğum yapabiliyorsun.

Ayrıca doğumuna yardımcı olan kişinin “El benim değil; Fatma Ana’nın eli.” diyerek sırtını ovmasının da şifa verdiğine inanılıyor. Doğum bitince rahmin kendisini toplaması için otun da sudan çıkarılması gerekiyor.