Hamilelik Ne Zaman Belli Olur? Ne Zaman Anlaşılır?

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Hamilelik bir kadının yaşayabileceği en özel duygulardan biridir. Anne olma isteği olan kadınların planlı bir hamilelik düşündüklerinde hamilelik belirtilerini hızlı bir şekilde anlayabilmeleri mümkün olur. Ancak planlanmayan bir hamilelikte belirtiler adet döneminin gecikmesi ile hissedilir.

Anne adayları için beklenilen bir gebelik olduğunda bu belirtiler kimi zaman psikolojik olarak da ortaya çıkabilir. Hamile kalmayı isteyen bir kadın uzun süredir bunu bekliyorsa psikolojik olarak hamilelik belirtilerinin kendinde oluştuğunu düşünebilir. Ancak adet döneminin başlamasıyla bu beklenti maalesef boşa çıkar.

Hamilelik ne zaman belli olur, ne zaman anlaşılır? Sorusuna gelindiğinde ise en kesin bilgiye adet döneminin gecikmesi ile varılır. Hamile olup olmadığımızı eczaneden alacağınız gebelik testleri ile öğrenebilirsiniz. Bazı kadınlarda aşerme döneminin gebeliğin başlaması ile birlikte ortaya çıkması mümkündür. İştahsızlık veya aşırı iştah durumunun görülmesi gibi gebelik belirtileri bulunmaktadır. Ayrıca hamileliğin ilk belirtileri arasında karın bölgesinde ağrı, baş ağrısı ve mide bulantısı gibi olumsuz durumlarda ortaya çıkabilir. Hamilelik belirtisi olan kadınlarda uykuya eğilim de fazla olur ve sık idrara çıkma yine yeni hamilelerde ortaya çıkabilen durumlar arasında yer alır.

Hamileliğin ilk belirtileri arasında adet döngüsünün gecikmesi yer alıyor. Adet döngüsünün gecikmesi ile eczaneden alarak yapabileceğiniz gebelik testi ile kesin bilgi sağlayabilirsiniz. Ancak bunun öncesinde kendinizi normal hissetmiyorsanız ve hamilelik belirtileri görüyorsanız hastanede yaptıracağınız kan testi ile de gebe olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Gebelik belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bazı kadınlar da yoğun olarak farklılık oluşurken bazılarında hiçbir farklılık yaşanmaz.