Bebeklerin Saç Rengi Ne Zaman Belli Olur?

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Genç anne adaylarının ve annelerin merak ettiği konuların başında gelen bebeklerin saç rengi ne zaman belli olur konusuna yazımızda değineceğiz. Tabiki herşeyden önce bebeğimizin sağlık durumu en önemli konu olsada, bebeklerin saç rengini, göz rengini her anne bilmek ister. Bebeklerde göz rengi gebeliğin 4. haftasından itibaren gelişmeye başlar. Genelde bebeğin göz renginin belirleşmesi için doğumdan sonra 6 ay geçmesi beklenir, daha sonra asıl göz rengi şekillenmeye başlar.

Bebeklerin göz rengi zaman içinde kalıcı olur, öncelikle değişim gösterebilir. Fakat asıl önemli olan nokta doğumdan sonra ki 6 ay ve 12 ay içerisinde ki süreçtir. Bebeklerin saç rengi bu ay aralığında kesinleşir, bazı istisnalar olabilir, genelde koyu mavi gözlerde değişim görünür, buna halk arasında süt gözü denir. Yani sütten kesilince farklı bir renge dönüşeceğine delalet edilir.

Bebeklerin Saç Rengi Ne Zaman Belirginleşir

Bebeklerde saç rengi ve göz renginin ne zaman şekilleneceği hep merak konusudur. Bebeklerin göz rengi genelde 6 ay ve 12 aylık süreç içerisinde belirginleşir. Genetik olarak illa ki anne veya babanın saç rengini alacak diye bir söz konusu bir durum yoktur. Anne ve babanın saç rengi aralığında da olabilir.

Saçlar Kesin Renklerine Ne Zaman Ulaşır

Genel olarak kızıl, sarı ve açık kumral saçlar genelde zamanla koyulaşma eğilimindedir. Bu duruma güneş ışınları etken olsa da hormonların da etkisi yadsınamaz. Kesin renklerine şu tarihte ulaşır diye bir kanı yoktur.

Çocuklarınızın yaşı 13 ve 20 yaş aralığında renk olarak yine değişime uğrayabilir. Saçların genetik rengi ile saçların ve kirpiklerin genetik rengi aynıdır.

Göz rengi ile alakalı tüm etmenleri de diğer yazımızdan görüntüleyebilirsiniz. Göz rengini şekillendiren ögeler ve göz rengi tam olarak ne zaman şekillenir gibi soruların cevaplarını diğer yazımızda yayınladık.

casibom - grandpashabet giriş - oran.net -