Gebelik Döneminde D Vitamini ve Çinko

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Gebelik döneminde tüm ihtiyaçlarını anneden karşılar. Bu durumda anne adayı yeterli beslenmiyorsa ve ihtiyaç duyulan vitamin ve mineraller annenin kendi depolarından karşılanır ki bu da annenin genel sağlığının bozulması anlamına gelir. Bu nedenle gebelikte D vitamini ve çinko seviyelerine dikkat edilmeli, yapılan testler sonucunda eksiklik olduğu tespit edilirse ilaç desteği alınmalıdır.

Hamilelik Döneminde Kilo Hesaplama

Anneler hamilelik döneminde almış ve alacak oldukları aşırı kilolardan çekinirler. Bir taraftan aşırı kilo almak istemez iken diğer taraftan da doğacak olanlar için sağlıklı büyümesini isterler. Hamilik döneminde aldığınız kilolar ne kadar olması gerekir. Bunu öğrenerek hareket edebilirsiniz.

Bütün anne ve babalar sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesini ister . Ve sürekli olarak doktor kontorllerini takip ederler. Boyu ve kilosu gelişimi hakkında bizlere ipuçları verir. Hafta hafta boy uzunluğu ve kilo hesaplamalarına dikkat etmelisiniz.

NST Testi

Yeterli miktarda oksijen alıp almadığını fetüsün kalp atış hızı ve hareketlerinin değerlendirilmesi sonucu belirleyen teste NST testi denilmektedir. Genelde doğum başlamadan önce yapılır ve doğum için gerekli rahim açıklığı elde edilene kadar anne karnında doğum stresine girip girmediğini belirlemek amacı ile kullanılır. Herhangi bir sorun yaşanırsa normal doğum beklenmeden anne adayı sezaryenle doğuma alınır.