Rooibos Çayının Faydaları

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Lezzeti ve kırmızı rengi ile tanınan Rooibos çayının bir bardağı bol miktarda antioksidan kaynağıdır. Güney Afrika kültüründe nesilden nesile aktarılan bu çay, uykusuzluk, alerji ve bağırsak problemleri için bir ilaç olarak tüketilmektedir. Bel ağrısını azaltabilir, kan şekeri kontrol edebilir, kolesterolü düşürebilir ve kalbi koruyabilir. Aşağıda rooibos çayı ve faydaları ile ilgili bilgiler bulunmaktadır.

Rooibos Çayı Nedir?

300 yıldan daha uzun bir süre önce, Güney Afrika’nın Batı Pelerini’nin yerli halkı vahşi büyüyen bir çalıyı toplayarak çay yapmak için kullanıyorlardı. Bitkiyi toplandıktan sonra, fermente edilir veya güneşte kurutulur ve tatlı bir içeceğe dönüştürülür. Ve Afrika’da halk bu bitkiyi kırmızı çalı anlamına gelen rooibos olarak adlandırmıştır.

Rooibos çayı, Aspalathus linearis fidesinin kök ve yapraklarından yapılır. Sadece Güney Afrika’ya özgü olan rooibos, yeşil iğne şeklindeki yaprakları taşıyan ve küçük sarıçiçekler açan 200’den fazla çeşitten oluşur. İlk olarak 1930’larda bir ürün olarak yetiştirilirken, rooibos artık dünya çapında 31’den fazla ülkeye ihraç edilmektedir. Nesiller boyunca Güney Afrika yerlileri uykusuzluk, kaygı, alerji, astım, bebeklerde kolik ve iştahsızlık için kırmızı rooboları kullanmışlardır. Son yıllarda, doğal olarak kafeinsiz rooibos çayı, dünya çapında çay severler arasında bir favori haline gelmiştir. Sağladığı sağlık faydalarıyla birleştiği hoş tadı, popülaritesinde bir artış ve büyük bir ihracat patlaması yaratmıştır. Artık hemen hemen her markette veya kafede bulunabilen bir çay çeşididir.

Çay Tadı ve Çeşitleri

Çay yapmak için, rooibos yaprakları ve sapları ilk olarak yaz aylarında toplanır. Bir sonraki adım, iki farklı tipte rooibos çayı oluşturacak şekilde fermente edilir veya kurutulmaktadır. BU iki tip rooibos çayının özellikleri aşağıdaki gibidir:

Fermente rooibos çayı: Fermente edilmiş rooibos yapraklarından üretilen çayın kırmızı rengi vardır. Fermantasyon sırasında yeşil yapraklar koyu kırmızı bir renge döner. Fermantasyon, çayın zengin, fındık gibi bir kokusu ile güçlü bir tatlı ve meyveli tadı verir.

Kurutulmuş rooibos çayı: Kurutulmuş, fermente edilmemiş rooibos yapraklarından elde edilen çay yeşil renktedir. Yeşil çaya benzer ancak buruk olmayan toprak gibi, bitkisel bir tadı vardır.

Her iki çeşit de doğal olarak kafeinsizdir. Bu, rooiboları kafein alımını sınırlandırmak veya uyarıcı etkilerini önlemek isteyenler için mükemmel bir seçimdir.