Boncuklu İğne Oyası Modelleri

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

İğne oyaları yazmalarda, havlu kenarlarında ve sehpa örtüleri, masa örtüleri kenarı yapılırken boncuklu iğne oyası modelleri kullanılmaktadır. Zarif iğne oyaları boncuklarla zarafetine zarafet katmaktadır. Boncuklu iğne oyaları iğne oyasının orta kısımlarında ya da kenarlarında kullanılarak yapılabilir. Kullanılan boncukların renkleri solmayan boyası atmayan boncuklardan yapılması gerekir. Boncuklu olarak yapılan iğne oyalarının daha sağlam iplerle yapılması gerekir. Boncuklar ipleri keserek oyanızın kopmasına bozulmasına neden olabilir. Boncuklu oyalarda genellikle üç katlı polyester ipler kullanılmaktadır. Boncuklu iğne oyaları modelleri takı tasarımlarda da kullanılmaktadır.

Geçmişten Günümüze İğne Oyası

İğne oyasının çok eski çağlardan günümüze örneklerini görmekteyiz eski Türk kültürünün tanıtıldığı müzelerde ipekten yapılmış iğne oyası modellerini görmekteyiz. Kum boncuk ve iğne oyası ile çeşitli çiçek motifleri yapılarak yazma tülbentlerin kenarlarında kullanılmaktadır. Ortasına büyük bir boncuk takılarak etrafının küçük boncuklarla sarılarak oluşturulan boncuklu iğne oyaları modelleri fazlaca kullanılmaktadır. Daha sonra çarşaf kenarlarına yapılmaktadır. Salonlarda salon takımları sehpa masaların kullanılmaya başlaması ile salon iğne oyası salon takımları yapılmaya başlamıştır. Bir dönem fiskos masalarının yaygınlaşması ile iğne oyası fiskos modelleri kullanılmaya başlanmıştır. Daha sonra ki yıllarda iğne oyası modelleri diğer el sanatları ile birleştirilerek farklı tasarımlar oluşturulmuştur. Örneğin makine nakışı örtülerin kenarlarında, el nakış ile birlikte, ahşap tepsilerin iç dekoru olarak kullanılmaktadır. Bebek yüz örtüleri de bebeğin cinsiyetine uygun renklerde olan boncuklarla süslenerek birçok hamile hanımın bebekleri için yaptığı ilk bebek hazırlıkları arasındadır.

Boncuklu İğne Oyası Modelleri

Modern İğne Oyası Seçimleri

İğne oyalarında modern izler barındırmakta olan modelleri seçerek hem günümüz evlerinde hoş duracak modern işlemeli iğne oyalarına sahip olur hem de modası geçmiş örneklerden ziyade yeni modaya uygun iğne oyalarına sahip olursunuz. Özellikle ince işlemelerin yer aldığı modernize edilerek günümüzde gençlerinin beğeneceği renk ve desenler iğne oyalarını yapabilirsiniz. İğne oyasının aslında ne kadar kolay olduğu gençlerimize de göstermeli birkaç örnekte yanında bulunarak onlara yardımcı olmanız durumunda bir süre sonra kendi iğne oyalarını seçerek belki de sizlere hediye olarak yapabileceği güzel ve başarılı iğne oyalarını ortaya çıkarmaları mümkün. Her ne kadar modası geçmiş denilse de iğne oyaları özellikle Karadeniz ve Anadolu’da halen çeyizlere en çok konulmakta olan ve bohça hediyesi en çok olarak kullanılmakta olan tercihlerdir.