Et Marine Etme Yöntemleri

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Et pişirmenin püf noktalarını bilmek eti daha lezzetli bir hale getirmek için önem arz etmektedir. Et marine etmenin birçok yolunu herkes anlatmaktadır. Fakat en doğal lezzeti elde etmenizi sağlayacak olan et marine etme yöntemini sizler için araştırarak en doğru ve en lezzetli yöntemi bu yazımızda sizlere aktaracağız. Bu sayede doğru et marine etme yönteminyle siz ve aileniz çok daha lezzetli etler tüketebilirsiniz. Et Nasıl Marine Edilir, Yemek yapmayı seven kişilerin en çok merak konulardan birisi etin nasıl marinleniyor olmasıdır. Et farklı alanlarda farklı şekillerle pişirilen bir besin olup herkes tarafından sevilen bir sağlık deposudur. Bunu pişiren herkes yöresine ve bulunduğu yerin adetine göre farklı şekillerde ve farklı tatlarda hazırlamaktadır. Peki en doğru et marina edilmesi nasıl olur diye sorsak her şefin kendine özgü et marina etme yöntemi vardır.

Et Nasıl Marine Edilir, Etin çeşidi ve yapılış şekli değişmekte olup yapılan tarife göre de değişiklik göstermektedir. Bunun yanı sıra yemekleri yapan kişinin de et marina etme konusunda büyük bir payı vardır. Eti marina etmenin amacı sertliğini gidermek olup ağızda dağılan bir kıvama getirmektir. Et marina etmede etin üzerine farklı baharatlar ve soslar kullanarak yapılan et marina işlemi soslara tuz eklenerek daha başka bir hal almaktadır.

Et marina işleminde kimi şefler zeytinyağı kekik salça soğan ve sarımsak gibi maddeler kullanmaktadır. Buda etin tadını bambaşka yaparken lezzeti bir hâl almasını sağlar. Eti acılı sevenler için et marina işleminde biber salçası kullanılması tavsiye edilmektedir. Kuzu bonfile gibi et türlerinde ortası pembe kalacak şekilde hazırlanmalı ve sosunda yağ ve tuz kullanılmalıdır.

Et Nasıl Marine Edilir Yöntemleri Nelerdir?

Et nasıl marine edilir süt yöntemi, kimi şefler ise et marina işleminde eti süt ile karıştırmaktadırlar. Öncelikle etin içinde bulunan sinir kısımları etin tadını bozmakta ve yiyen kişiye keyif vermemektedir. Bu şekilde ayıklanan etlerin sosunda terbiyesine yoğurt salça zeytinyağı ve süt kullanılmaktadır. Çeşitli şekillerde katılan baharatlarla birlikte özel bir et marinalıma yöntemi yapılmış olur. İsteğe göre eklenebilen bitkisel yağ ile et belirli bir süre bu karışımın içinde bekletilir ve yumuşak bir kıvam alınması sağlanır.

Et marina etmek isteyen kişiler genel olarak yassı ve geniş etleri tercih etmelidirler. Eğer kalın bir et seçilir ise bu durumda sos ete tam olarak işlememektedir. Eti ince şekilde kesmekte oldukça önemli olup etin sosu hazırlanır. Daha sonra et bir poşete veya kaba konulur ve üzerine sos dökülür. Yapılan sosun çeşidine göre et belirli bir süre buzdolabında bekletilir. Yapılan et oda sıcaklığına geldiği zaman pişirmeye hazır hale gelmiş olur.