SEO Nedir? SEO Nasıl Yapılır?

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

SEO, ( Search Engine Optimization ) Türkçe çevirisi yapılırsa Arama Motoru Optimizasyonu şeklinde çevrilmektedir. Arama Motoru Optimizasyonu arama motorlarında (Google, Yandex, Bing vs) belirlenen anahtar kelimelerde üst sıralarda yer almak için yapılan çalışmarın tamamına denir ve kısa SEO terimi ile anılır.

SEO nasıl yapılır şeklinde bir arama yapıldığında yüz binlerce arama sonuçları listelenir. Bu kadar çok arama sonuçları arasında gerçek anlamda SEO Nedir sorusuna cevap bulmak da bir hayli zor olur.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO çalışmaları tamamen uzmanlık gerektiren bir çalışma türüdür bu yüzden SEO nasıl yapılır sorusuna uzmanından verilen cevapları aramak gerekir. Arama motorlarının algoritmalarını, internet sitelerinin çalışma prensiplerini, HTML kodlama dilini bilmeyi gerektiren çalışmaları yapanlara SEO Uzmanı, SEO Danışmanı gibi ünvanlar verilir.

SEO bir web sitesinin arama motorları tarafından kolay okunması ve üst sıralara çıkarılması için yapılır. Bu çalışmaları yapmak için belirli bir yetkinliğe, bilgiye ve donanıma ihtiyaç vardır. Web sitesinin içerikleri SEO uyumlu olmak zorundadır. SEO uyumlu omayan içerikler arama motorları tarafından rahat okunamaz ve dolayısıyla üst sıralarda listelenmesi zorlaşır. Web sitesinde yayınlana içerikler SEO uyumlu olması kadar belirlenen anahtar kelimeler üzerine kurgulanıp özgün bir şekilde hazırlanmalıdır.

Özgün içerik SEO çalışmalarının temel ilkelerinden biridir. Bir içeriğin özgün olabilmesi için daha önce başaka hiç bir yerde yayınlanmamış olması gerekmektedir. Özgün olmayan içerikler SEO bakımından siteyi kötü etkilemektedir. Özgün olmayan içerikler arama motorlarının algoritmaları tarafından kopya içerik olarak algılanmakta ve arama motorlarının sonuçlar listesinden çıkarılmaya varıncaya kadar olumsuz sonuçlara neden olmaktadır.

SEO Çalışmasını Kimler Yapmalıdır?

SEO çalışması SEO Uzmanları tarafından yapılmalıdır. SEO çalışmaları belirli bir bilgi ve birikim gerektirdiği için bu konuda bilgi sahibi olmayanlar tarafından yapılması halinde web sitesinin arama motorları tarafından spam statüsüne alınmasına neden olabilir ki bu durum gerçekleştiğinde web sitesi hiç bir şekilde arama motorlarında yer almaz.

SEO çalışması yapacak kişinin her şeyden önce arama motorlarının algoritmalarındaki güncellemeleri ve gelişmeleri takip etmesi gerekmektedir. Güncellemeleri ve gelişmeleri takip etmek son derece önemlidir çünkü yapılan güncellemeler ile daha önce SEO çalışmalarında işe yarayan bir yöntem güncellemeler sonrası olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Kendi Sitenizde SEO Nasıl Yapılır?

Herkes kendi web sitesinin SEO çalışmalarını yapabilir ancak temel SEO çalışmalarını yapabilir. Kendi web sitenizin SEO çalışmasını yürütmek için SEO Nasıl Yapılır bilinmesi gerekmektedir. Temel SEO çalışmaları çok fazla bilgi gerektirmeden yapılabilmektedir. Örneğin özgün içerik üretme hususunda herkes kendi web sitesi için özgün içerikler üretebilir. Üretilen içeriklerde belirlenen anahtar kelimeler ve alt başlıklar kullanılır.

Backlink alımı hususunu da kişi kendi başına yapabilir. Bu hususta dikkat edilmesi gereken en önemli nokta backlink alınacak sitelerin kaliteli ve özgün içerikler barındıran siteler olmalıdır. Link yapısı bakımından da kişi kendi web sitesini yapılandırabilir. Kullanılan web içerik yönetim sistemlerinin url yapısı incelenerek iyileştirmeler yapılabilir. Örneğin wordpress kullanan birisi kalıcı bağlantılar özelliğini kullanarak siteismi.com/yaziadı şeklinde SEO’ya uygun bir url yapısı oluşturabilir.

Özgün içerikler kadar konu içinde kullanılan görseller grafikler de özgün olmalıdır. Bu konuda biraz da olsa grafik tasarım bilgisine sahip olmak avantaj sağlayacaktır. Kendi web siteniz için SEO Nasıl Yapılır şeklinde bir arama gerçekleştirirseniz uzmanların bu soru üzerine cevap niteliği taşıyan yazılarına ulaşabilirsiniz.