Domain Whois Sorgulamak

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Domain almak günümüzde oldukça önemli bir hale geldi. Artık internetin yaygınlaşması ve her türlü işlerimizi internetten halleder hale gelmemiz ve hemen herkesin internet kullanmasıyla birlikte yeni projelerin sayısı da artmaktadır.  Domain alırken whois bilgilerini sorgulayarak domainin kime ait olduğu, hangi nameserverlarda çalıştığı, domain sahibinin adres ve telefon bilgisi, domainin ne zaman alındığı ve ne kadar süresi kaldığı gibi bilgilere ulaşmak mümkün.

Whois sorgulamak üzere kullanabileceğiniz birçok şirket var. Özellikle domain satışı yapmakta olan sitelerden bu bilgileri elde etmek mümkün olmaktadır. Whois bilgileri özellikle bir projedeki yanlış ve ihlalleri uyarabilme açısından gerekli bilgileri elde etmek üzere işe yarar bir sorgulamadır. Whois sorgulamasında aradığınız domainin bilgileri gözükmüyorsa kişi bilgilerini domain firmasına ödediği ek ücretle kapatmış demektir. Yine de yapacağınız whois sorgulamasında domainin yaşı ve süresinin ne zaman dolacağı gibi benzer bilgilere ulaşabilirsiniz.

Alan açma olarak bilinen domain internet ortamında sizin sitenizin adresi ve kullanılabileceği bir alan yaratma olarak da bilinmekte ve bu alanı yalnızca sizin kullanabilmenizi sağlamaktadır. Domain almadan önce domain sorgulama işlemi gerçekleştirilmeli internet üzerinden Domain sorgulamak işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Sizler domain adresinizin daha önce başka biri tarafından kullanılıp kullanılmadığını öğrenebilirsiniz. Whois sorgulama yaparak istediğiniz domain adresini ne zaman kullanılmaya başlandığı, kim tarafından alındığı, hangi tarihte alan açıldığı ve son kullanma tarihinin ne zaman olduğu gibi birçok detaylı bilgiye erişebilir birçok web site alanı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Whois sorgulaması sizlerin bir site hakkında detaylı bilgi yarışına girebilmenizi sağlarken böylece kullanmak istediğiniz alanın ne kadar süre daha başkası tarafından kullanılabildiği gibi birçok bilgilere sahip olabilirsiniz. Sizler web site yöneticileri olarak domain adresi alırken adresin birçok kişi tarafından akla gelebilecek veya kullanıcılara bir şeyler çağrıştıracak adresler olmasına özen göstermeli açtığınız alanın kaliteli olmasına özen göstermelisiniz. Web siteniz geliştikçe ve kullanıcı sayısı arttıkça sitenizin domain alanı genişleyecek ve değer artacaktır. Domain sorgulama yöntemi ile sizler domain alanlarının isimlerini sorgulayabilir kendiniz için oluşturduğunuz adresi daha önce başka biri tarafından alınıp alınmadığını öğrenebilirsiniz.

İstanbul’luları ilgilendiren projeler için özel olarak ist alan adı satışları geçtiğimiz aylarda başladı. Bu sayede İstanbul üzerine ya da İstanbul’daki kişileri ilgilendiren projeleriniz için .istanbul veya .ist domainler alabilirsiniz. Almak istediğiniz domaini sorgulayarak alınmamışsa birkaç dakika içerisinde güvendiğiniz bir domain firmasından alabilir ve ist alan adına projenizi kurabilirsiniz. İst alan adı ilerleyen yıllarda popüler olabilecek uzantılardan biri olarak görülmektedir. Bu açıdan .com, .net ve .org domainlerde bulamayacağınız bir çok alan adını ist uzantısıyla kaçırmadan alabilirsiniz.