En Lezzetli Kabarık Kek Tarifi

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Keklerde en önemli nokta kekin kabarma oranıdır. Bazıları kek yapmayı doğru malzeme oranları uygulamasına rağmen yeterince kabarık hale getiremediğinden yeterli lezzetide alamamaktadır. Keklerdeki kabarma oranını arttırmak ve gerçekten lezzetli ve kabarık bir kek tarifine ulaşmak için sizlere en önemli püf noktaları anlatacağız. Bu sayede ilk kez kek yapan bir kişi olsanız bile kabarık kekler elde edebileceksiniz. Komşumun keki kabarıyor ama benim kekim hep sönük diye üzülenlerdenseniz sizi bu tarafa alalım hanımlar!

Hemen ilk denemenizde kek yapmada harikalar yaratamazsınız. İlk denemelerinizde kabarık kek yapamasanız da birkaç denemeden sonra elinizin ayarı mutlaka oluşacaktır. Ancak bayadır kabarık kek için uğraşıyorsunuz ama olmuyorsa nedeni bunlara dikkat etmemenizden kaynaklı olabilir.

Pratik Ev Yemekleri olarak sizler için kabarık kek yapabilmeniz için gerekli püf noktaları derledik. Bu püf noktalara uyduğunuzda siz de başkaları gibi kabarık kek yapabilirsiniz!

İşte Kabarık Kek Yapmanın Püf Noktaları

Kabarık kek yapmak istiyorsanız malzemelerinizi direk dolaptan çıkarıp yapmak yerine oda sıcaklığında olmasına özen gösterin. Soğuk yumurta, süt ve yağ gibi malzemeler kekinizin kabarmasını engeller.

Kekinizin kabarmasını istiyorsanız şekerle yumurtayı çok iyi çırpmanız gerekir. Çırpmanız bittiğinde beyaz bir köpük şeklinde olması gerekir.

Kabarık kek yapmanızı engelleyen nedenlerden biri de malzeme ölçüsü. Eğer kekinizin malzemelerini az ya da çok koyarsanız kekiniz istediğiniz gibi kabarmaz.

Boşuna önceden ısıtılmış fırına demiyorlar hanımlar! Kekinizi önceden ısıtılmış fırına atarsanız kabarma sürecini korumuş olursunuz. Aksi halde fırınınız ısınana kadar kekinizin kabarması son bulabilir. Ha bir de kekiniz tam kabarmışken kapağını açarsanız puff diye sönebilir.

Normal bir kekin pişme süresi aşağı yukarı 40 dakika. Bunun ilk yarım saatinden kekinizin kapağını kesinlikle açmamanız gerekir. Son 10 dakika kala içinin pişip pişmediğini kontrol edebilirsiniz.