En İyi Zeytin Çeşitleri Nelerdir?

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Ülkemizde daha çok Akdeniz Bölgesi’nde üretilen ve kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan zeytin tüketici tarafından en çok sevilen kahvaltılıktır. Bu ürün ayrıca bazı salataların yapımında da kullanılmaktadır. Türkiye olarak Dünya’da yetiştirme alanında 4-5. Sıralarda bulunmaktadır. Yetiştiği alana göre zeytin çeşitleri de farklılık arz etmektedir.

Bu çeşitlerin en çok bilineni Gemlik ve Edremit türleridir. Bunların dışında, Büyük Topak Ulak, Çakır, Çekişte, Çelebi, Çilli, Domat, Edincik Su, Eğriburun, Erkence, Halhalı, İzmir Sofralık, Kalembezi, Kan Çelebi, Karamürsel Su, Kilis Yağlık, Kiraz, Manzanilla, Memecik, Memeli, Nizip Yağlık, Samanlı, Sarı Haşebi, Sarı Ulak, Saurani, Tavşan Yüreği, Uslu, Yağ Çelebi çeşitleri de üretilmektedir. Çeşitliliğin bu kadar fazla olmasının sebebi muhtemelen üretildiği yöre insanının vermiş olduğu ismin değiştirilmeyerek aynen kullanılmış olmasından kaynaklanmaktadır.

Kahvaltıların en çok arananı olan zeytin ve peynir çeşitleri, her yöreden farklı tatlar oluşturarak sofralara gelmektedir. Yalnızca kahvaltılarla sınırlı kalmayıp, piknik sofralarının da renkli tatlarını oluşturan bu ürünler, hem çocukların hem de büyüklerin vazgeçilmez yiyecekleri arasında yerini almaktadır. Doğudan batıya, kuzeyden güneye adını duyurmuş bu eşsiz tatlar hemen hemen her sofranız vazgeçilmezleri arasındadır.