Diyetle İlgili Bilinmesi Gerekenler

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Son yapılan araştırmalara göre, 20 ve 49 yaş arası kadınların %35-i ve 50 yaştan yukarı kadınların %49-unda bel ölçüsü normalinden fazladır ( 80-88 cm-den fazla). Aynı zamanda erkekler için de bu risk vardır. Bu yüzden çoğu insan diyetlere başvurur. Peki diyetle ilgili bilmeniz gereken şeyler nedir?

Diyet yaparken çoğu insanın bilmek istediği en önemli şey neden ne kadar yemektir. Günlük almanız gereken kalori ve yağ miktarı nedir, aç iken neleri yemeniz tavsiye olunur ve benzeri..

Günde kaç kalori almalı olduklarını merak edenler bilmeliler ki, vücutlarındaki her yarım kilo için 10 kalori almalılar. Günlük aktivitenize harcadığınız enerji için buna 500- 700 kalori de eklemelisiniz. Ve eğer kalıcı olarak diyet uygulamak istiyorsanız günlük size gereken kalori miktarından 250 kesin ve diğer 250-ni de yakacak günlük egzersizler yapın. Son yapılan araştırmalara göre, her gün aldığınız kalorinin miktarının %15-20-si, Diyet yapmanızdan asılı olmayarak yağlardan sağlanıyor. Bu miktar fazla kilo alma riskinizi azaltmak için yeterli bir miktar. Eğer günlük 1500 kalori alıyorsanız almanız gereken yağın miktarı elli gramdır.

Şeker, tuz ve unun fazla kullanılması size çok zararlıdır. Bu sebepten de bunların miktarına dikkat etmeniz önemlidir. Listeniz de mutlaka ilave etmeli olduğunuz sebzeler ise ıspanak, brokoli, havuç, patates, sarımsaktır. Bundan ilave lifli ve soyalı besinleri, fasulye, yulaf gibi gıdaları da mutlaka yedikleriniz sırasına eklemelisiniz.