Ekmek Yemekten Nasıl Kurtulurum?

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Türkiye’nin en güvenilir diyet ve sağlıklı yaşam sitesi ‘Diyete Başlıyorum’, çok merak edilen bir konuyu mercek altına alıyor: Ekmek yemekten nasıl kurtulurum? Facebook sayfamızda, takipçimiz Dilek Hanım, ekmek yemekten nasıl kurtulacağını sordu; biz de uzman bilgilerimiz ve deneyimlerimizle yanıt verdik.

Ekmek yemek şişmanlatır mı?

Aşırı miktarda ekmek yemek şişmanlatır ve kilo vermeyi engeller. Kan şekerini sürekli yükselterek sık sık acıkmanıza ve çok yemenize sebep olur. Yani, annelerimizin söylediği ‘ekmekle ye ki karnın doysun’ sözü, kesinlikle doğru değildir. Siz de kendinizden bilirsiniz ki, beyaz ekmek yemeye başladığınızda yedikçe yiyesiniz gelir ve anlık bir şişkinlik hissetseniz de kısa bir süre sonra karnınız acıkır. Çok yemek, bildiğiniz gibi kilo almanın en önemli sebebidir.

Ekmekten kurtulmak için ne yapmalıyım?

Önce ekmeğin size verdiği zararları kabul edin: çabuk acıkmak, çok yemek, kilo almak, kilo verememek, uzun vadede insülin direnci gibi hastalıklara yakalanmak… Sonra ekmeği bıraktığınızda neler olacağını hayal edin: kilo vereceksiniz, daha çabuk doyacaksınız, az ve yeterli yiyeceksiniz, inceleceksiniz… Sonra da gün gün yediğiniz ekmeği azaltın. Ama ekmekten her lokma alışınızda onu hissedin, farkına vararak yiyin ve vücudunuza girişini hayal edin. Her gün ikişer dilim azaltın ve sonunda giderek beslenmenizden çıkarın. Ancak, ekmek bağımlığınız bittiğinde ve kendinize hakim olacağınıza inanıyorsanız bizim gibi gündüz öğünlerinde bir veya iki dilim tüketin.

Ekmeği tamamen kesmek mi gerekir?

Ekmeği fazla tüketen, bir dilimde sınırlama yapamayan kişilerin bırakması tamamen doğrudur… Bu tıpkı günde 2-3 tane sigara içen ama bazen günlerce aklına gelmeyen insanlarla, sabah uyanır uyanmaz ilk iş sigara yakan günde 2 paket içen insanlara benzer. Yani, ne olduğu fark etmez: ekmek ya da sigara… Eğer bağımlılık varsa, onu tamamen bırakmak gerekir. Tekrar edelim: Ancak, ekmek bağımlığınız bittiğinde ve kendinize hakim olacağınıza inanıyorsanız bizim gibi gündüz öğünlerinde bir veya iki dilim tüketin.

Beslenmeyi dengelemek için ne yapmalıyım?

Tabii ki normalde ekmekten alacağınız karbonhidrat ihtiyacını eksik bırakmamak için öğünlerinizde mutlaka bulgur, börülce, kurufasulye, barbunya gibi besinlere yer verin. Üstelik, bunlar hem çabuk doymanızı sağlar, hem de yağ yakımına yardımcıdır. Örneğin, 100 gram börülce sadece 23 kaloridir. Bir insan günde 1500 kalori alarak zayıflayabilir…. Düşünsenize, 100 gram börülce yiyip 23 kalori alıyorsunuz ve karnınız doyuyor, yağ yakıyorsunuz… Çok akıllıca bir hareket değil mi? Oysa bir dilim ekmek 28 kaloridir. Sadece bir dilim ekmek yiyorsunuz, ne karnınız doyuyor ne gerçekten besleyici değeri var ve kan şekerini yükselttiği için hemen karnınız acıkıyor…