Güneş Paneli İle Elektrik Üretimi

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Elektrik,  günümüzde en çok ihtiyaç duyduğumuz enerji kaynakları arasındadır. Öyle ki bu ihtiyaç için her ay cebimizden belli miktarlarda fatura giderleri çıkar. Teknolojinin hızlı gelişimi, katlanmamız gereken elektrik faturası ödemelerinden kurtulmamız için bazı seçenekler sunmuştur. Ülkemizin içinde bulunduğu iklimsel koşullar değerlendirildiğinde; güneşten elektrik enerjisi üreterek uzun vadede ödenecek elektrik faturalarının, kendini amorti edebilmesini sağlanabilmektedir. Bunun farkına varan insanoğlu da basit sistemlerle güneş paneli sistemlerinden elektrik üretimine çoktan geçmiştir.

Güneşten Nasıl Elektrik Elde Edilir?

Peki güneşten nasıl elektrik edilebilir ve hangi malzemelere ihtiyaç duyulur? En başta güneşin kendini hissettirdiği bir iklimde yaşamanız gerekmektedir. Türkiye, güneşlenme süresi bakımından uzun gündüzleri barındıran bir iklime sahiptir. Ülkemizin neredeyse her noktasında güneşten elektrik enerjisi üretilebilir. Son teknoloji ürünü solar sistemler sayesinde de  güneş paneli güneş ışınları elektriğe dönüşebilmektedir.

Güneşlenme süresi bakımından yeterli bir iklimde yaşadığınızı düşünüyorsanız bazı yardımcı malzemelerle hemen güneşten elektrik elde etmeye başlayabilirsiniz. Bunun için en başta güneş paneli, akü sistemleri ve kablolar ile bağlantı aparatlarını da içinde barındıran solar sistemlere sahip olmanız gerekir. Daha sonrasında ise bu sistemi evinize kuracak profesyonel bir firma bulmalısınız. Kurulum aşamasında katlanacağınız malzeme ve işçilik giderleri sonrası, aylık fatura ödeme derdinden kurtularak kendi ürettiğiniz elektriği evinizde kullanabilirsiniz.

Güneşten Elektrik Üretiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Güneş enerjisi tüketilemeyen kaynaklar arasında sayılmaktadır. Bu enerjiyi elektriğe çevirirken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Öncelikle kaliteli güneş paneli seçimi ile işe başlayabilirsiniz. Kaliteli ve uzun ömürlü paneller kullanmak sağlayacağınız faydayı maksimuma çıkaracaktır. Daha sonrasında ise sistemde kullanılacak aküye dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü aküler, güneşten elektrik elde etmede kullanılan en önemli parçalardır. Sistemin ürettiği elektrik enerjisi akülerde depolanmaktadır. Bu depolama işlemi güneşsiz günlerde de enerjisiz kalmamanızı sağlayacağından çoğu üretici jel aküleri tercih etmektedir.

Jel aküler, kuru akülere göre tekrar şarj edilme ve şarjı uzun süre depolayabilme açısından daha uzun ömürlüdür. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise kurulan sistemin, yıldırım gibi ani elektrik yüklemesine neden olan doğa olayları karşısında korunmasıdır. Sisteme dahil edilen topraklama ve iç yıldırımlık parçaları bu tehlikelere karşı koruma sağlar. Tabi tüm sistemin profesyonel bir ekip tarafından hazırlanması ise temel şarttır.

Deneme Kitleriyle Sistemin Faydasını Öğrenebilirsiniz?

Güneşten elektrik üretme fikri aklınıza yerleşmiş fakat bazı çekincelerden de kurtulamamış olabilirsiniz. Böyle bir durumda güneşten aldığı enerjiyi elektriğe dönüştüren deneme kitleriyle aklınızdaki sorulara cevap bulabilirsiniz. Deneme kitlerinde temel prensibin güneş paneli ile elektrik üretimine dayalı olduğunu hatırlatmamız gerekir. Bu sebeple deneme kitlerinde akülere yer verilmemiştir. Yine bazı günlük kullanım eşyaları da güneş enerjisiyle çalışabilmektedir. Güneşten aldığı enerjiyle hareket eden saatler buna örnek gösterilebilir. Aklınızda soru işareti kalmadığında ise profesyonel firmalara kendinizi emanet edebilir ve evinizin elektriğini güneşten elde edebilirsiniz.