Yağ Yakarak Zayıflamak için Neler Yapılmalıdır?

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Herkesin ısrarla kaçtığı ve tüketmemeye çalıştığı yağ aslında kaçılacak bir şey değildir. İnsanların normal bir şekilde gelişmesi için ve büyümesi için son derece önemli bir besin kaynağı olan yağ vücudun temel ihtiyaçlarından biridir. Sağlıklı beslenmek için yağı bırakan kişiler yanlış bir yol izlemektedir. Aslında yağ iç organlarını korur, besin maddelerin emilimini sağlar, kişiye yüksek oranda enerji verir ve besinlerin vücuda işlenebilmesi için yardımcı olur. Çok fazla işe yarayan bir besindir. Yapılan araştırmalara göre doğru yağ tüketimi kötü kolesterol oranını düşürerek iyi kolesterol oranını yükseltmektedir. Bu durum sağlık açısından son derece önemli bir konudur. Diyet yapan kişilerin listelerini ya da beslenme programlarını ayarlarken tüketeceği şeylerin sağlıklı olup olmadığını ve kalitelisini iyi bir şekilde araştırıp değerlendirmesi gerekir. Diyet sırasında tüketilen yağlar çoklu doymamış yağlar ve tekli doymamış yağlardan oluşmalıdır. Daha sağlıklı çalışan bir kalp ve düşük kötü kolesterol için belli miktarlarda doymamış yağ tüketimi gerekmektedir. Bu sebeple diyet yapacak kişilerin yağları diyet listelerine mutlaka eklemesi gerekir.

Yağın Zayıflamada Rolü

Karbonhidrat, protein ve yağ vücudun temel ihtiyaçları arasında yer alır. Yağ diğer besin kaynaklarının sağladığı enerjinin yaklaşık 2 katı enerji sağlamaktadır. Vücuda alınan doymamış yağların en büyük avantajlarından biri ise vücutta depolanan yağların yakımını sağlamasıdır. Yağ ile yağ yakımını sağlamanın mantığı yağ olmadan yağı yakacak enerjinin bulunması yönündedir. Metabolizmanın doğru bir şekilde çalışması için gerekli olan tüm besin maddelerin alınması lazım.Yağ Yemeden Yağ Yakılmaz Metabolizmayı hızlandırmak için doğru bir şekilde yağ tüketimi gerekir. Aynı zamanda vücutta deri altında biriken yağlar yeni yağlar gelmediği sürece kendini yakamıyor. Vücuda giren doğru ve kaliteli yağlar yağ yakma durumunu aktif bir hale getiriyor. Bu şekilde de deri altında bulunan yağların yakımı başlıyor. Sindirimi en kolay olan besinlerden biri yağlardır. Bu sebeple de daha az kilo olarak dönüş yapacaktır. Aynı zamanda çoklu doymamış yağ asitlerince zengin olan yağlar tüketildiğinde kan şekeri seviyesi normal düzeylerde tutulmaya başlar. Bu durum da kişinin çok uzun süre tok kalmasını sağlayarak kilo vermeye yardımcı olacaktır. Sık sık yemek yeme durumunu ortadan kaldıracaktır. Yağın kilo yapacağı düşüncesinin tamamen yanlış bir düşünce olduğu böylelikle ortaya konmuştur. Sürekli olarak bir şeyler yemektense sağlıklı bir şekilde yağ tüketimi daha faydalı olacaktır.

Yağın İnsan Vücuduna Etkileri

Herkes tarafından yağın etkileri çok kötü yönde sanılsa da aslında yağın insan vücuduna bir hayli fazla etkisi bulunur. Fakat çok yağ tüketmek anlamına gelmiyor bu durum. Hem yağlı hem tuzlu hem şekerli besinler tüketildiği zaman elbet kilo alımı söz konusu olur. Her besinden yeterli miktarda tüketmek en sağlıklısı olacaktır. Yağın en ilginç yanı ise hem tatlı hem tuzlu hem şekerli hem de acı ihtiyacının her birini karşılıyor olmasıdır. Omega 3 yağ asidi içerisindeki bileşenler ile yağ etkisini azaltmaktadır. Aynı zamanda A, D, E, K gibi yağda çözünen vitaminlerin vücutta yeterli yağ bulamazsa çözünemez ve vücut tarafından emilemezler. Bunun sonucunda ise vitamin eksikliği problemi ortaya çıkar. Yağ eksikliğinde kuru cilt, kırılmaya müsait kemikler, körlük ve anormal bir şekilde kam pıhtılaşması gibi problemler ile karşılaşılır. Aynı zamanda yağ kişinin odaklanma gücünü arttıran önemli bir besindir. Vücuda alınan yağ enerji sağlayarak fazla yağların ya da kiloların atılımına yardımcı olur. Bu özelliği ile deri altında biriken eski yağlar vücuttan atılmış olur. Vitaminleri sindiren yağlar D vitamininin emilimini de sağlayarak karın bölgesinde oluşan yağların erimesine yardımcı olur.

casibom - grandpashabet giriş - oran.net -