Kolesterol Seviyeleri Nasıl Düşürülür?

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Yüksek kolestrolü olan bazı kişiler de vücut kitle indeksi ideal olabilirken, fazla kilolu olmayabilir ve kesinlikle hiçbir yüksek kolesterol belirtisi göstermeyebilir. Ta ki kolestrol olduğu test olana, bir inme veya kalp hastalığına yakalanana kadar fark edilmeyebilir. Bu yüzden, komplikasyonlarla başa çıkmak zorunda kalmadan önce, kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olacak bazı doğal ev ilaçları kullanılabilir.

Kolesterol Nedir?

Kolesterol, kanda bulunan bir tür yağdır (lipit). Hücrelerin normal çalışması için kolesterol ihtiyacı vardır ve vücut bunu üretir. Bununla birlikte, tüketilen yağlı gıdalardan ekstra kolesterol de alınabilmektedir. Kişinin vücudunda gereken miktarda kolesterol varsa, atardamarlarda birikmeye başlar ve bu durum ateroskleroz olarak bilinmektedir. Ayrıca bu kan pıhtısı, kalp krizi, felç gibi, kalp ve kan akışı sorunlarına yol açmaktadır. Yüksek kolesterolden mustarip olma durumu tıbbi olarak hiperkolesterolemi olarak adlandırılmaktadır. Temel olarak iki tür kolesterol vardır ve bunlar aşağıdaki gibidr:
• Düşük yoğunluklu lipoproteinler (LDL): LDL, kalp hastalığı ve felç riskini artıran kötü kolesteroldür.
• Yüksek yoğunluklu lipoproteinler (HDL): HDL, kalp hastalığı ve felç geçirme riskini azaltan iyi kolesteroldür.
Ayrıca yüksek düzeyde kötü kolesterol seviyesine yol açabilecek ve iyi kolesterol seviyesine düşürebilecek faktörler bulunmaktadır.

Yüksek Kolesterol Nedir?

Kolesterol seviyesini etkileyen yaygın faktörler vardır. Bu faktörler aşağıdaki gibidir:
• Doymuş ve trans yağ bakımından zengin besinler: Bu yiyecekleri düzenli olarak tüketmek, LDL veya kötü kolesterol seviyelerini artırmaktadır.
• Fazla kilo: Fazla kilo, iyi kolesterol seviyesini düşürürken kötü kolesterol seviyesini arttırmaktadır.
• Hareketsizlik: Egzersiz yapmama ve hareketsiz olma LDL ve HDL seviyelerini yükseltmektedir.
• Yaş: Kolesterol (LDL) seviyeleri genellikle 20 yıl sonra artmaya başlamaktadır
• Aile öyküsü: Aile de yüksek kolesterol seviyesine sahip olanlar bu duruma daha yatkındır.