Zirkonyum Diş Nedir? Nasıl Yapılır?

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Diş dokularıyla mükemmel bir uyuma sahip olan zirkonyum’un, metal destekli kaplamalara göre büyük avantajları bulunmaktadır. Sağlık ve estetik bir görüntüyü önemseyenlerin Zirkonyum diş tercih etmeleri öneriliyor. Zirkonyum dişler doğal diş görüntüsünden farksız olarak görünür ve oldukça estetik bir görüntü sağlar. Çay, kahve, sigara vb. etkenlerin izlerini taşımaz. Dikkat edilmediğinde dişinizde Zirkonyum olduğu bile anlaşılamaz. Bu yüzden görüntü ve estetiğe önem verenlerin ilk tercihidir.

Zirkonyum Diş Nasıl Yapılır?

Zirkonyum diş kaplatmak metalsiz porselen içerdiği için insanlar açısından çok daha sağlıklıdır. Öncelikle hastanın dişlerinin ölçüsü alınarak bu ölçüler doğrultusunda mum modeli tasarlanır. Bilgisayar kullanılarak cihaz zirkonyum bloğunuzu hazırlar. Ardından üstüne seramik yerleşimi yapılarak işlem tamamlanır. Zirkonyum, metalsiz, estetik ve güçlü dişlere sahip olmanızı sağlar.

Çapraşık dişlerin tedavisinde asıl tercih edilen tedavi yöntemi Ortodonti olmasına rağmen bazen de*hasta ortodontik tedaviyi istemediği için zirkonyum kaplama tercih edilebilir.

Neden Zirkonyum Diş?

Zirkonyum dişler dokularınız uyumlu olduğu için sağlıklıdır. Zirkonyum porselenin dişlerinizde kalma süresi ve günlük yaşantınızda herhangi bir sorun çıkarmadan devam etmenizi sağlaması açısından uzun yıllar kullanmanızı sağlayan bir yöntemdir. Zirkonyum diş kaplama çok daha dayanıklı ve dirençli olduğundan ve görüntüsel olarak estetik bir izlenim sağlamasıyla tercih edilmektedir.

Herhangi bir alerjik reaksiyon göstermeyen, rahatlık ve estetikliği sağlayan bir porselen diştir. Işık geçirgenliği olması ve beyaz renkte olması, daha önceden kullanılan metal alaşımlı kaplamalara göre çok daha avantajlıdır. Bunun gibi nedenlerle zirkonyum dişler tercih edilmekte ve modern diş tedavilerinde kullanılmaktadır.

Zirkonyumun Avantajları

  • Çok estetik olmaları sebebi ile ön bölgede yapılacak estetik restorasyonlarda avantaj sağlar. Estetik amaçlı kron, köprü, protez ve implantlarda ilk tercih edilen yöntemlerden birisidir.
  • Doğal dişleri mükemmel bir şekilde taklit edebilir.
  • Işığa karşı geçirgenliği doğal diş*gibidir. Bu da*mat bir görüntü*yerine ışıl ışıl dişler demektir.
  • Ağzınızda yabancı cisim reaksiyonuna sebep olmaz. Ağız *dokularıyla uyumludur.
  • Gerek Sertliği ve gerekse sağlamlığı arka grup dişlerde de tercih edilmesine sebeb olur. Sağlam olmasının yanında metallerin olumsuz özeliklerini taşımaz.
  • Metal destekli köprülerden bir avantajıda*doğal dişlerinizde daha az madde kaybına sebep olur. Çünkü daha az kalınlıkta zirkonyum ve porselen kullanılarak hazırlanabilirler.