Acı Bakla Nasıl Kulanılır? Faydaları

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Çok fazla meshur olmayan acı bakla oldukça faydalı bir bitkidir. Acı bakla baklagillerden olmakla birlikte boyu 1 metreye kadar ulasabilen, beyaz yassı baslı, yaprakları bölük, tadı acı olan bir bitkidir. Acı baklanın diger isimleri Yahudi Baklasi ve Termiye’dir.

Acı bakla, günlük kullanım için uygun degildir. Yani besin olarak tüketilmesi zordur. Ancak, ilaç niyetine kullanilabilir ve konuda faydaları vardır. Hazmi zor olan acı bakla’nin yeteri miktarda su içerisine birakildiktan sonra kaynatılarak acılığının giderilmesi sonucu tüketilmesi gerekmektedir. Acı bakla seçimlerinde ağır, beyaz ve büyük olanları tercih etmenizde yarar vardır.

Acı Baklanın Faydaları

Acı baklanın en çok kullanılan ve iyi oldugu özelligi bağırsak kurtalarını ve parazitlerine etki ederek dökülmesini sağlamasıdır. Bunun dışında besleyici bir yönüde vardır. İnsan vücudunu kuvvetlendirerek metebolizmayi güçlendirir. Vücutta bulunan sivilce, uyuz ve alaca gibi durumlara etki ederek iyi gelir. Kani temizledigi gibi bagirsak kurtlarini düsürücü özelligi vardir. Seker hastalarinin kullanabilecegi aci bakla kan sekeri degerlerini dengelemede yardimci olur. Ayni zamanda agri ve romatizmalara iyi gelmektedir. Acı bakla böbrek taslarinada iyi gelmektedir. Böbreğinde tas yada kum bulunanlarin aci bakla tüketmesi tas yada kumun dökülmesinde yardimci olacaktir. Adet olmakta zorlanan bayanlarin aci bakla tüketmesiyle adetleri daha kolay olmakla birlikte, kanamalari hiz kazanacak ve bayanlari bu dertten kurtaracaktir.