Bekçi Alımı Şartları ve Başvuruları

   2020 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Birçok alanda bekçi alınması ile ihtiyaç vardır. Bekçilik için alım yapan birçok il vardır. Bekçilik alımlarında dikkat edilmesi gereken şartlar hangi kurum için bekçi alındığına göre değişiklik gösterebilir. Kurumun ihtiyacına göre başvuru şartları vardır.

Hangi Şehirlerde Bekçi Alımı Var?

Bekçi maaşları na göre bekçi alımı için birçok şehirde başvurular açılmıştır. Ankara ve İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin 81 ilinde bekçi alımı yapılacaktır. 2019 yılı mart ayı itibari ile sekiz bin bekçi alımı duyurulmuştur. Bekçi alımı için belirli bir yaş aralığı vardır. Bekçiler mahalle ve semtlerde görev alacaklar. Eski dizi veya filmlerden bildiğimiz, hatırladığımız bekçilik geri geliyor. Bekçiler İş İçler Bakanlığına bağlı olarak çalışmaktadır. Herhangi suç teşkil eden veya ahlaki sorun teşkil eden bir durumda bekçilerin müdahale hakları bulunmaktadır.

Bekçi Alımı Şartları ve Başvuruları

Bekçilik yapabilmek için birçok şart vardır. Bunlar nerede bekçilik yapacağınıza göre değişkenlik gösterir. Bekçilik yapmak için en önemli şart askerliğin bitmiş olmasıdır. Bekçilik başvurusu için gerekli belgeler.

  • Sınav Başvuru Dilekçesi
  • Sınav Giriş Belgesi
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi veya e- devletten alınmış çıktısı
  • Son on iki ay içerisinde çekilmiş vesikalık biometrik fotoğraf
  • Diploma aslı ve fotokopisi
  • Başvuru yaptığınız ilde en az bir yıldır ikamet ettiğini gösterir belge
  • Sınav ücretinin yatırıldığını gösterir dekont
  • Askerlik terhis belgesi
  • Sağlık Bilgi formu
  • Engel teşkil eden hallerin bulunmadığını anlatan yazıkı bir belge

Bekçilerin Görevleri

Bekçi alım şartları, bekçiler mahalle ve sokaklarda huzur ve güven ortamını korumakla görevli ilk kişilerdir. İç İşleri Bakanlığına bağlı olarak çalışan ve düzeni bozan bir duruma müdahale yetkisi olan kişilerdir. Kamu görevlisi olarak çalışan bekçilere tekrardan ihtiyac duyulması nedeniyle yeniden bu kurum düzenlendi. Birçok kişiye iş alanı sağlayan bekçiliğin amacı polisin amacına benzerlik göstermektedir. Halkın huzuru, güvenliği ,ahlaki değerlerinin zedelenmemesi bekçiler sayesinde olmaktadır. Yeniden canlanan bu görev değeri bilinip korunması gereken bir görevdir. Bekçilik alımı, başvuruları, görevleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için https://www.askeriye.com/bekci-alimi adresini ziyaret edebilirsiniz. Bayan ve erkek her iki cinsiyetten de bekçi alımı yapılmaktadır.


error: Kopyalanması Yasaktır!