Küçük Evler İçin Dekorasyon Önerileri

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Artık birçok insan büyük evler yerine küçük evlerde yaşamayı tercih ediyor. Bu durumun en önemli nedeninin giderek artmaya devam eden ev fiyatları olduğunu söylemek mümkün. Temizliğinin kolay olması, sıcak ve samimi bir havanın olması küçük evlerin avantajlarıdır. Öte yandan küçük evlerin en büyük dezavantajıysa dekorasyonun oldukça zor olmasıdır.

Küçük evler için alacağınız mobilyalar, hem fonksiyonel hem de evdeki yaşam alanınızı daraltmayacak şekilde olmalıdır. Özellikle küçük evlerin oturma odalarında yapılan en büyük yanlışlardan birsi oturma grubu kullanmaktır. Zaten küçük olan salonunuz oturma grubuyla iyice kasvetli bir alana dönüşecektir. Küçük bir eve sahip olanlar köşe takımları tercih etmelidirler. Oturma odanızda kullanacağınız köşe takımları salonunuzu olduğundan daha geniş gösterirken evinize sıcak ve samimi bir hava katacaktır. Fakat köşe takımları alırken dikkat edilmesi gerek birkaç husus vardır. Köşe takımları alınırken dikkat edilmesi gerekenleri sizin için birkaç maddeyle özetledik.

  • Alacağınız köşe takımları, oturumu rahat ve arka kısımları düz olmalıdır.
    Köşe kısımları sağlam olmalıdır.
  • Döşemenin dikişleri düzgün ve göze batmamalıdır.
  • Alacağınız köşe takımları düz renk değil de desenliyse desenlerin tamamen ortalanmış ve düzgün olmasına özen gösterilmelidir.
  • Otururken belinizin boşta kalmaması için, minderlerin koltuğun genel yapısına uygun olması gerekmektedir.

Yukarıda özetlediğimiz hususlara dikkat edildiği takdirde alacağınız köşe takımlarını uzun yıllar kullanabilirsiniz. Köşe takımları almaya karar verdikten sonra eviniz için en uygun köşe takımı modellerine karar vermelisiniz. Eğer küçük bir eve sahipseniz daha minimal çizgileri olan açık renklerde bir köşe takımını tercih etmeniz evinizin daha büyük ve şık görünmesini sağlayacaktır. Küçük evlerde oturanların yaptığı bir diğer hata da oturma odalarında koyu renkli mobilyalar kullanmaktır. Koyu renklerde olan mobilyalar evin çok daha küçük ve kasvetli algılanmasını sağlayacaktır. Bu sebeplerle evinizdeki duvarların boyalarını ve mobilyaları muhakkak açık tonlarda tercih etmelisiniz. Özellikle krem ve beyaz tonlarının küçük evlere çok yakıştığını söyleyebiliriz.